Новини

Вітаємо Вас на офіційному сайті Чортківської районної ради.

16.01.2016
НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ В ЗВЯЗКУ ВИНИКНЕННЯМ ТА РОЗПОВСЮДЖЕННЯМ СВИНЯЧОГО ГРИПУ А/Н1N1
 Що таке свинячий грип?
        Свинячий грип є гострим респіраторним захворюванням свиней, викликаний одним або декількома вірусами свинячого грипу А. Як правило, для нього характерні висока захворюваність та низька смертність (1-4%). Вірус розповсюджується серед свиней повітряно-крапельним шляхом, при прямому та непрямому контакті зі свинями-носіями без проявів симптомів захворювання. Спалахи вірусу спостерігаються серед свиней протягом усього року, а в зонах з помірним кліматом – найчастіше восени та взимку. В багатьох країнах проводиться регулярна вакцинація популяцій свиней від свинячого грипу.
Найчастіше віруси свинячого грипу належать до підтипу H1N1, але серед свиней циркулюють й інші підтипи (такі як H1N2, H3N1, H3N2 ). Разом з вірусами свинячого грипу свині можуть бути також інфіковані вірусами пташиного грипу і вірусами сезонного грипу людей. Передбачається, що свинячий вірус H3N2 був занесений в популяції свиней людьми. Іноді свині можуть бути інфіковані більш ніж одним вірусом одночасно, що дозволяє генам даних вірусів змішуватись. Це може призводити до появи вірусу грипу, який містить гени з різних джерел, - так званого “химерного” вірусу. Хоча віруси свинячого грипу зазвичай є видоспецифічними й інфікують лише свиней, іноді вони долають міжвидовий бар’єр і викликають хвороби серед людей.
Якими є його наслідки для здоров’я людей?
        Час від часу надходять повідомлення про спалахи й окремі випадки інфікування людей свинячим грипом. Як правило, його клінічні симптоми схожі з симптомами сезонного грипу, але зафіксована клінічна картина варіюється в широких межах - від безсимптомної інфекції до важкої пневмонії з летальними наслідками.
У зв’язку з тим, що типова клінічна картина інфекції свинячого грипу серед людей схожа з сезонним грипом й іншими гострими інфекціями верхніх дихальних шляхів, більшість випадків захворювання виявляються випадково в рамках епіднагляду за сезонним грипом. Легкі і безсимптомні випадки захворювання можуть залишатися невиявленими; тому реальні масштаби поширення цієї хвороби серед людей невідомі.
Де траплялись випадки захворювання людей?
        З тих пір, як в 2007 р. стали застосовуватися ММСП (2005 р.) 1, ВООЗ отримувала повідомлення про випадки захворювання свинячим грипом із Сполучених Штатів Америки та Іспанії.
Як відбувається інфікування людей?
        Люди зазвичай інфікуються свинячим грипом від інфікованих свиней, проте в деяких випадках захворювання люди не мали попередніх контактів зі свинями або навколишнім середовищем, де знаходилися свині. В деяких випадках відбувалася передача інфекції від людини до людини, але вона була обмежена людьми і групами людей, що мали близькі контакти з хворими людьми.
Чи безпечно вживати в їжу свинину і продукти з неї?
        Так. Даних про передачу свинячого грипу людям в результаті вживання ними в їжу належним чином обробленої і приготованої свинини (м’яса свиней) або інших продуктів з неї немає. Вірус свинячого грипу гине під час приготування при температурі 70°C, відповідно до загальних порад приготування свинини й інших видів м’яса.
В яких країнах відбувалися спалахи хвороби у свиней?
        Свинячий грип не підлягає повідомленню міжнародних органів охорони здоров’я тварин (МБЕ - Міжнародного бюро по епізоотіях, www.oie.int), тому масштаби його міжнародного розповсюдження серед тварин відомі недостатньо добре. У Сполучених Штатах Америки хвороба вважається ендемічною. Відомо, що спалахи хвороби серед свиней мали місце також в Північній Америці, Південній Америці, Європі (включаючи Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії, Швецію та Італію), Африці (у Кенії) і деяких частинах Східної Азії, включаючи Китай та Японію.
Який ризик виникнення пандемії?
        Ймовірно, у більшості людей, особливо у тих, хто не має регулярних контактів зі свинями, немає імунітету до вірусів свинячого грипу, який може запобігти вірусній інфекції. У разі встановлення ефективної передачі свинячого вірусу від людини людині може виникнути пандемія грипу. Наслідки пандемії, викликаної таким вірусом, важко прогнозувати: це залежить від вірулентності вірусу, існуючого імунітету серед людей, перехресного імунітету з боку антитіл, набутих в результаті інфікування сезонним грипом, і чинників організму. Вірус свинячого грипу може бути поштовхом до виникнення гібридного вірусу через змішування з вірусом людського грипу і може викликати пандемію.
Чи існує вакцина для захисту людей від свинячого грипу?
        Ні. Віруси грипу змінюються дуже швидко і підбір вакцини від циркулюючого грипу є важливим для забезпечення адекватного імунітету щеплених людей. У зв’язку з цим ВООЗ має двічі на рік відбирати вакцини для захисту від сезонного грипу – одна вакцина для північної кулі й інша для південної. Нинішня вакцина від сезонного грипу, вироблена згідно з рекомендаціями ВООЗ, не містить вірусу свинячого грипу. Невідомо, чи можуть наявні вакцини від сезонного грипу людей забезпечити який-небудь захист від нинішньої інфекції свиного грипу в Сполучених Штатах та Мексиці. Тому, ВООЗ необхідний доступ до якомого більшого числа вірусів - це дозволить вибрати найвідповідніший для вакцини вірус. Даний розділ буде оновлено, як тільки з’явиться додаткова інформація.
Які ліки існують для лікування?
        У деяких країнах є противірусні ліки від сезонного грипу, які ефективно запобігають і лікують хворобу. Існує два класи таких ліків: 1) адамантани (амантадін і ремантадін) і 2) інгібітори нейрамінідази грипу (озелтамівір і занамівір).
Більшість пацієнтів в раніше зареєстрованих випадках захворювання свинячим грипом повністю одужували від хвороби без будь-якої медичної допомоги і противірусних препаратів.
У деяких вірусів грипу розвивається стійкість до противірусних ліків, що обмежує ефективність хіміопрофілактики і лікування. Віруси, отримані від пацієнтів в недавніх випадках захворювання свинячим грипом в Сполучених Штатах Америки, виявилися чутливими до озелтамівіру і занамівіру, але стійкими до амантадіну і ремантадіну.
Для рекомендацій з використання противірусних препаратів для профілактики і лікування вірусної інфекції свинячого грипу наявної інформації недостатньо. Клініцисти мають приймати рішення на основі клінічної й епідеміологічної оцінки, а також грунтуючись на шкоді і перевагах профілактики/лікування пацієнта. Відносно поточного спалаху свинячого грипу в Сполучених Штатах Америки і Мексиці національні і місцеві органи охорони здоров'я рекомендують застосовувати озелтамівір і занамівір для лікування і профілактики хвороби з урахуванням характеристики чутливості вірусу.
Що потрібно робити у випадку регулярного контакту зі свинями?
        Хоча немає чітких ознак, що наявні випадки захворювання людей на свинячий грип пов’язані з недавніми або теперішніми грипоподібними захворюваннями свиней, рекомендується мінімізувати контакти з хворими свинями і повідомляти відповідні медичні служби про хворих тварин.
        Більшість людей заражається через тривалий, тісний контакт з інфікованими свинями. Тому важливо дотримуватись особистої гігієни під час будь-яких контактів з тваринами і особливо це важливо під час забиття і відразу після забиття тварин, щоб запобігти контакту зі збудниками хвороби. Білування туші не повинно застосовуватись до хворих тварин чи тварин, які померли від захворювання. Потрібно дотримуватись порад відповідних державних органів влади.
        Даних про передачу свинячого грипу людям в результаті вживання ними в їжу належним чином обробленої і приготованої свинини (м’яса свиней) або інших продуктів з неї немає. Вірус свинячого грипу гине під час приготування при температурі 70°C, відповідно до загальних порад приготування свинини й інших видів м’яса.

Як захистити себе від зараження свинячим грипом від хворої людини?
        У минулому, захворювання людини на свинячий грип мало легкий ступінь, але відомо, що воно могло викликати важкі ускладнення, як наприклад, пневмонію. Проте, клінічна картина теперішніх спалахів в США та Мексиці суттєво відрізняється. Жоден з підтверджених випадків в США не характеризується важкою формою хвороби, і пацієнти одужують, не потребуючи медичної допомоги. Як повідомляється, у Мексиці деякі пацієнти мають важку форму хвороби.
        Для особистого захисту від грипу потрібно вживати загальні запобіжні заходи:
        Уникати тісного контакту з людьми, які виглядають хворими і які мають температуру і кашель.
        Ретельно та часто мити руки з милом.
        Дотримуватись здорового способу життя, зокрема достатньо спати, вживати багату на поживні речовини їжу та залишатись фізично активним.
Якщо вдома є хворий:
        Намагайтесь забезпечити хворій людині окрему кімнату. Якщо це неможливо, тримайте хворого на відстані як мінімум 1 метр від інших.
        Обслуговуючи хворого, прикривайте рот і ніс запобіжною маскою, періодично її оновлюючи. Можна придбати готові маски або зробити самостійно, використовуючи підходящий матеріал.
        Ретельно мийте руки з милом після кожного контакту з хворим.
        Намагайтесь посилити циркуляцію свіжого повітря в місцях, де знаходиться хворий. Відкривайте вікна та двері для посилення циркуляції повітря.
        Дотримуйтесь чистоти у приміщенні, тримаючи миючі засоби наготові.
        Якщо ви мешкаєте в країні, де зафіксовані випадки захворювання людей на свинячий грип, також дотримуйтесь порад національних і місцевих органів влади з охорони здоров’я.
Що я повинен робити у випадку захворювання на свинячий грип?
        Якщо ви відчуваєте себе хворим, у вас висока температура, маєте кашель і/або болі в горлі:
        Залишайтесь вдома, не відвідуйте роботу, школу та за можливістю уникайте натовпів.
        Відпочивайте та вживайте багато рідини.
        Прикривайте свій рот і ніс одноразовими хусточками, коли кашляєте і чхаєте, а використані хусточки викидайте.
        Ретельно й часто мийте руки з милом, особливо після кашлю та чихання.
        Поінформуйте членів своєї родини та друзів про вашу хворобу та попросіть допомоги у господарських справах, які вимагатимуть контакту з іншими людьми, наприклад покупки.
Якщо вам потрібна медична допомога:
        Порадьтесь зі своїм лікарем або медичним працівником перед відвідуванням медичного закладу та розкажіть про симптоми хвороби. Поясніть, чому ви думаєте у вас свинячий грип (наприклад, якщо ви недавно відвідували країну, де трапився спалах свинячого грипу серед людей). Дотримуйтесь наданих вам порад.
По прибутті у медичний заклад негайно повідомте про свої підозри, якщо не вдалось заздалегідь зв’язатись з медичними працівниками.
Використовуйте захисні маски під час подорожей.