Карта сайту Органи влади інформують Фонду соціального страхування України


Відбулося позачергове засідання правління Фонду

       Сьогодні, 02 жовтня під головуванням першого заступника Міністра соціальної політики, голови правління ФССУ Євгена
       Котика відбулося позачергове засідання правління Фонду соціального страхування України.
       На засіданні правління призначено директора виконавчої дирекції Фонду Михайленко Тетяну Олександрівну.         Заступниками директора виконавчої дирекції ФССУ призначено Світлану Лапчик і Владиславу Хижняк. Крім того, на виконання рішення суду прийнято рішення щодо поновлення на посаді заступника директора Станіслава Богданова.
       Також під час засідання було затверджено Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів ФССУ та застосування штрафних санкцій за порушення встановленого порядку їх використання. Прийнятий документ дозволяє запровадити превентивні та ризик-орієнтовані підходи, зменшити кількість нерезультативних та малоефективних документальних перевірок, а також запроваджує уніфіковану форму акта документальної перевірки.
       Крім того, затверджено звіти про виконання бюджету та результати діяльності ФССУ, заслухано інформацію щодо звільнення заступників директора та директора виконавчої дирекції.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Фонд компенсував втрачений за час хвороби заробіток для 1,35 млн українців

      За час тимчасової непрацездатності внаслідок хвороби, травми, догляду за хворим членом родини або ізоляції від COVID-19 Фонд соціального страхування України компенсує втрачений дохід. Фінансування відповідної допомоги сьогодні здійснюється ФССУ в оперативному режимі – для забезпечення більшого соціального захисту у період карантину, кошти направляються Фондом упродовж одного робочого дня з моменту прийняття заяви-розрахунку від роботодавця.
Упродовж січня–серпня допомогу по тимчасовій непрацездатності від Фонду соціального страхування України отримали 1,35 мільйонів застрахованих осіб на загальну суму 6,1 мільярди гривень.
      Аби отримати допомогу від Фонду, працівник має передати своєму роботодавцю листок непрацездатності, на підставі якого здійснюється формування заяви-розрахунку.
      Слідкувати за станом усіх виплат від ФССУ застраховані особи можуть у телеграм-каналі, де в оперативному режимі оновлюється інформація про здійснене фінансування: https://t.me/socialfund.
      Звертаємо увагу, Фонд здійснює перерахування коштів для виплати допомог працівникам на рахунок страхувальника (роботодавця), який має здійснити виплату у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після отримання коштів від ФССУ. Дізнатись, чи вже перераховано кошти роботодавцю, застраховані особи можуть з щоденної звітності Фонду про стан фінансування страхувальників, яка розміщується у телеграм-каналі.



Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Допомога по тимчасовій непрацездатності від ФССУ зросла на 18,7%

Розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності у серпні 2020 року порівняно з тим же періодом минулого року збільшився на 18,7% у розрахунку на день та склав 324,15 грн. Загалом за січень–серпень Фонд соціального страхування України направив близько 6,1 млрд грн на фінансування компенсації втраченого заробітку за час перебування на лікарняному.

Сума виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності залежить від тривалості страхового стажу та визначається, виходячи із середньоденної заробітної плати працівника. Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, невідпрацьованих з поважних причин.
Цей вид матеріального забезпечення виплачується Фондом соціального страхування України, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності й до моменту одужання або встановлення МСЕК інвалідності (перші п’ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця).
У залежності від страхового стажу розмір допомоги складає:

1) 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років;
2) 60% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж від 3 до 5 років;
3) 70% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж від 5 до 8 років;

4) 100% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж понад 8 років;
5) 100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають пільги відповідно до законодавства, у тому числі, постраждалим учасникам Революції Гідності за страховими випадками, які настали з 25.07.2018.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Під час круглого столу представники Фонду звернули увагу на проблему призупинення лікування у санаторних закладах за кошти ФССУ
17 вересня відбулося засідання круглого столу на тему: «Зупинка реабілітації застрахованих осіб у санаторно-курортних закладах. Пошук шляхів вирішення проблеми на державному рівні».
Участь у заході взяли народні депутати, представники міністерств соціальної політики, охорони здоров’я, фінансів, економіки, профільних асоціацій, громадських організацій, фахівці галузі, а також представники Фонду соціального страхування України: перший заступник Міністра соціальної політики, голова правління Фонду Євген Котик, в.о. директора виконавчої дирекції ФССУ Тетяна Михайленко, начальниця управління медичних і соціальних послуг ВД Фонду Олена Пухка.
Нагадаємо, з 18 квітня цього року Фонд призупинив на період дії карантину фінансування окремих медико-соціальних послуг, зокрема, реабілітаційного та санаторно-курортного лікування. Обмеження накладено підпунктом другим пункту п’ятого прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 553.
Голова правління Фонду Євген Котик акцентував на важливості функції ФССУ щодо збереження і відновлення здоров'я українських працівників і потерпілих на виробництві та звернув увагу, що питання відновлення фінансування є сьогодні одним із пріоритетних.
В.о. директора виконавчої дирекції Фонду Тетяна Михайленко зауважила, що реабілітаційне лікування працюючих після перенесених захворювань і травм на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів здійснювалось за рахунок коштів Фонду в обсязі 100% потреби працюючого населення. Зокрема, упродовж 2020 року Фонд планував профінансувати реабілітаційне лікування понад 35 тисяч застрахованих осіб, з яких до набуття чинності Закону України № 553 на відновне лікування було направлено лише 6,7 тисяч застрахованих.
Тетяна Михайленко акцентувала на важливості відновлення фінансування реабілітації за кошти Фонду з метою реалізації конституційних прав застрахованих осіб, потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю, уникнення ризику зростання первинної інвалідності і тривалості тимчасової непрацездатності серед населення.
За її словами, виконавча дирекція Фонду соціального страхування України підтримала відповідні проекти законів, спрямовані на усунення встановлених обмежень і відновлення фінансування медичних і соціальних послуг за кошти Фонду.
Представники санаторно-курортних закладів звернули увагу на якісне дотримання всіх протиепідемічних заходів на території санаторіїв, відсутності випадків інфікування і зростаючу потребу в реабілітації в умовах поширення в Україні коронавірусної інфекції.
За підсумками засідання круглого столу учасники прийняли резолюцію, відповідно до якої у найкоротші терміни мають бути усунені встановлені законом № 553 обмеження.



Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Виконавча дирекція ФССУ підтримала проекти законів по усуненню обмежень з фінансування виплат та соціальних послуг

    З 18 квітня 2020 року Фонд соціального страхування України на вимогу закону призупинив фінансування окремих страхових виплат та медичних і соціальних послуг для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю та працюючого населення на період дії карантину. Обмеження накладено підпунктом другим пункту п’ятого прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 553.
    Встановлені обмеження вступають у правову колізію із законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким гарантується фінансування медико-соціальних послуг і страхових виплат для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю, працівників після перенесених захворювань і травм.
    Виконавча дирекція ФССУ розглянула та підтримала проекти законів, спрямовані на відновлення фінансування страхових виплат та медико-соціальних послуг, які здійснюються за кошти Фонду.

 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Найбільша кількість нещасних випадків захворювання медиків на COVID-19 зафіксована на Львівщині

    З початку пандемії Фондом соціального страхування України отримано 8 784 повідомлення про клінічно підтверджені випадки гострого професійного захворювання медичних і інших працівників внаслідок зараження коронавірусною інфекцією.
    Найбільша кількість повідомлень зареєстрована у Львівській області – 1 518 випадків, що складає 17,3% від усіх повідомлень про випадки захворювання медиків на COVID-19 внаслідок виконання посадових обов’язків. У місті Києві отримано 808 повідомлень, у Рівненській області – 804, Закарпатській області – 653, Чернівецькій області – 578, Волинській області – 547.
    Станом на сьогодні розслідування завершено по 2 049 випадках, 783 з них визнані пов'язаними з виробництвом, у тому числі дев'ятнадцять – смертельні.
    Нагадаємо, у липні 2020 року у структурі виробничого травматизму галузь охорони здоров’я склала 43% від усіх виробничих нещасних випадків, з них 39,5% – випадки гострого професійного захворювання на COVID-19.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Оновлено договір про подання електронних документів до ФССУ

    Для подання до Фонду соціального страхування України електронних документів, зокрема, заяв-розрахунків на виплату допомог працівникам, страхувальники (роботодавці) мають укласти із відділенням робочого органу виконавчої дирекції ФССУ відповідний договір.
Наказом виконавчої дирекції Фонду від 26.08.2020 № 415-од зазначений примірний договір щодо подання електронних документів було затверджено у новій редакції. Внесені зміни приводять договір у відповідність до Закону України «Про електронні довірчі послуги».

    Договори проподанняелектроннихдокументівдоФондусоціальногострахуванняУкраїни, укладені в попередні періоди, є чинними і не потребують переоформлення.
Дія договорупоширюєтьсяназаяву-розрахуноктаповідомленняпровиплатукоштівзастрахованимособамзаформамизгідноізПорядкомфінансуваннястрахувальниківдлянаданняматеріальногозабезпеченнязастрахованимособамузв’язкузтимчасовоювтратоюпрацездатностітаокремихвиплатпотерпілимнавиробництвізарахуноккоштівФондусоціальногострахуванняУкраїни, затвердженіпостановоюправлінняФондусоціальногострахуванняУкраїнивід 19.07.2018 № 12.
Примірний договір
    Нагадаємо, подання електронних документів надає страхувальнику право не подавати їх на паперових носіях. У разі подання документа в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису, роздрукована заява-розрахунок разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначались окремі виплати та матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



                 10 тисяч застрахованих осіб пройшли оплачувану Фондом ізоляцію від COVID-19

    З початку пандемії 10 тисяч 609 працюючих українців знаходились на самоізоляції під медичним наглядом задля протидії поширенню коронавірусної інфекції. Сума компенсації втраченого за цей час заробітку від Фонду соціального страхування України сягнула понад 13 мільйонів гривень.
    Така допомога фінансується ФССУ на підставі лікарняного листка, виданого із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11». Направлення на оплачувану Фондом соціального страхування України самоізоляцію під меднаглядом здійснює лікар у разі контакту застрахованої особи з хворим на коронавірусну хворобу. На період карантину відкрити відповідний листок непрацездатності можливо у дистанційному режимі – для цього працівник має телефоном звернутись до свого сімейного лікаря.
    Тривалість самоізоляції під медичним наглядом відповідно до діючих нормативно-правових актів і галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я складає 14 днів. Як і в загальних випадках, лікарняний листок спочатку видається на п’ять днів з наступним продовженням.
    Сума компенсації втраченого за цей період заробітку складе 50% середнього доходу незалежного від тривалості страхового стажу та 100% – для медичних працівників. ФССУ здійснює фінансування, починаючи з шостого дня ізоляції, перші п’ять днів оплачуються роботодавцем.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Відбулася зустріч з представниками громадських організацій
потерпілих на виробництві


    07 серпня перший заступник Міністра соціальної політики, голова правління Фонду Євген Котик за участю в.о. директора виконавчої дирекції Фонду Тетяни Михайленко та керівників структурних підрозділів виконавчої дирекції провів зустріч з представниками громадських організацій потерпілих на виробництві.
    На зустрічі обговорили проблемні питання щодо соціального захисту потерпілих на виробництві, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг.
    Виконавчою дирекцією Фонду спільно з Мінсоцполітики на сьогодні вживаються необхідні заходи щодо врегулювання на законодавчому рівні і усунення обмежень на здійснення Фондом видатків на медичні та соціальні послуги для потерпілих, одноразових виплат у разі нещасного випадку чи профзахворювання.


Пресслужбавиконавчоїдирекції
Фонду соціальногострахуванняУкраїни


 Фонд соціального страхування не наділений повноваженнями щодо визначення належності до складу сім’ї померлого медичного працівника

    За Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» держава забезпечує страхові виплати медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я.
    На виконання норм цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 498 затверджено Порядок здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів.
    Одноразова допомога членам родини померлого внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання професійних обов'язків медика здійснюється за рахунок коштів державного бюджету через Фонд соціального страхування України.
    У випадку смерті медичного працівника виплата буде здійснена членам сім’ї, батькам і утриманцям у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, що на сьогодні становить 1,576 млн гривень.
    Страхова виплата призначається і виплачується разово та в рівних частинах членам сім’ї, батькам та утриманцям померлого працівника протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату.
    Члени сім’ї та батьки померлого працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
    Порядком № 498 визначено виключний перелік осіб, які можуть бути визнані утриманцями померлого медичного працівника, якими є діти, на утримання яких померлий медичний працівник виплачував або був зобов’язаний виплачувати аліменти, та непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого медичного працівника, але мають на це право відповідно до законодавства.
    Слід зазначити, що Фонд соціального страхування України не наділений повноваженнями щодо визначення належності до складу сім’ї померлого медичного працівника. Фонд повинен отримати від такого члена сім’ї відповідний документ, передбачений пунктом 7 зазначеного Порядку. Такими документами є: копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження дитини (у разі виплати грошової допомоги дитині), а в разі їх відсутності, відповідні рішення суду про встановлення факту сімейних відносин або визнання батьківства.
    Крім того, за Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у випадку смерті потерпілого Фонд виплачує одноразову допомогу його сім’ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату (з 01.07.2020 року - 219 700,0 грн), та одноразову допомогу кожній особі, яка перебувала на його утриманні, у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.07.2020 року 43 940,0 грн).

 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



                    Фонд гарантує оплату лікарняних у випадку звільнення під час хвороби

    Фонд соціального страхування України гарантує надання матеріального забезпечення у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності застрахованих осіб, якщо хвороба триває і після звільнення.
У зв’язку із запровадженням карантину на території України, пов’язаного із поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, все більше роботодавців вдаються до оптимізації виробництва, змін умов праці та скорочення чисельності працюючих.
    Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок хвороби або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, а також в разі ізоляції від COVID-19 виплачується ФССУ застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
    Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Звільнення під час тимчасової непрацездатності не є підставою для відмови в оплаті лікарняного.
    Нагадаємо, що розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства). Сума виплат від Фонду за час ізоляції від COVID-19 складає 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу, і 100% середнього доходу – для медичних працівників.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Фондом щороку фіксуються смертельні нещасні випадки внаслідок роботи в каналізаційних колодязях

    Внаслідок отруєння каналізаційними газами щороку Фондом соціального страхування України реєструються виробничі нещасні випадки із смертельними наслідками, які стались при виконанні робіт по ремонту і експлуатації водопровідних та каналізаційних мереж, колекторів, колодязів. Велика частина з них – групові.
    За попередніми даними, сьогодні, 27 липня,стався груповий нещасний випадок у місті Харкові, внаслідок якого під час ремонтних робіт у колодязі через отруєння газами загинуло четверо працівників.
    Родини померлих внаслідок нещасного випадку застрахованих осіб отримають від Фонду соціального страхування України страхові виплати.
    Аналіз засвідчує, що основними причинами виникнення таких нещасних випадків є:
    ● невикористання або відсутність засобів індивідуального захисту, запобіжного та захисного інвентаря, незадовільний стан вентиляційних систем у КНС;
    ● незадовільна організація проведення ремонтних і аварійних робіт на водопровідних та каналізаційних спорудах, а саме: допуск до виконання роботи працівників без проведення відповідного навчання з питань охорони праці, без оформлення наряду-допуску;
    ● невиконання вимог інструкцій з охорони праці та виконання робіт з грубими порушеннями вимог безпеки праці.
Фонд соціального страхування України звертається до всіх роботодавців та підприємців, які використовують найману працю, з вимогою забезпечити організацію безпечного виконання робіт з ремонту і експлуатації водопровідних та каналізаційних мереж, колекторів і колодязів.
    Зокрема, забезпечити наявність та справний стан засобів індивідуального захисту для виконання робіт у колодязях (протигази, страхувальні мотузки, пояси); встановити жорсткий контроль за станом виробничої та трудової дисципліни під час проведення газонебезпечних робіт, виконанням робіт у колодязях за нарядами-допусками, безумовним застосуванням ЗІЗ та аналізом повітряного середовища; забезпечити працівників сучасними ЗІЗ (ізолюючі протигази, газоаналізатори, саморятівники); забезпечити належні умови утримання припливних та витяжних вентиляцій в КНС, забезпечити якісне проведення інструктажів з охорони праці працівників.

    Фонд профінансував одноразові допомоги родинам медиків з Одещини і Чернівецької області
Фонд соціального страхування України профінансував одноразові допомогиу розмірі 210 тисяч 200 гривень членам родин старшої медичної сестри з Чернівецької області та лікаря-анестезіолога з Одещини, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19. Страхові виплати було перераховано сьогодні, 28 липня, кошти надійдуть на рахунки сімей упродовж декількох банківських днів.
    Станом на сьогодні ФССУ профінансував одноразові допомоги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у розмірі 210 тисяч 200 гривень для шести родин, чиї близькі померли внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання професійних обов'язків.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

Фонд профінансував одноразові допомоги родинам медиків з Одещини і Чернівецької області

    Фонд соціального страхування України профінансував одноразові допомогиу розмірі 210 тисяч 200 гривень членам родин старшої медичної сестри з Чернівецької області та лікаря-анестезіолога з Одещини, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19. Страхові виплати було перераховано сьогодні, 28 липня, кошти надійдуть на рахунки сімей упродовж декількох банківських днів.
    Станом на сьогодні ФССУ профінансував одноразові допомоги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у розмірі 210 тисяч 200 гривень для шести родин, чиї близькі померли внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання професійних обов'язків.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

Фонд компенсував втрачений заробіток за 15 млн днів лікування


    У січні–червні роботодавці подали до Фонду соціального страхування України на оплату заяви-розрахунки за 1,6 мільйонами листків непрацездатності. Застраховані українці провели на лікарняних у зв’язку із хворобою або травмою 14 мільйонів 906 тисяч 163 оплачуваних за кошти Фонду днів.
    За оперативними даними загальна сума видатків ФССУ на компенсацію втраченого українськими працівниками заробітку за зазначеними заявами-розрахунками склала 4,8 мільярди гривень, допомоги по тимчасовій непрацездатності отримали 1,14 мільйонів осіб.
    На сьогодні Фонд перевів фінансування таких допомог у оперативний режим – заяви-розрахунки фінансуються упродовж одного робочого дня, аби максимально пришвидшити отримання застрахованими грошових допомог від ФССУ у період карантину. Також в оперативному режимі здійснюється фінансування допомог по вагітності та пологах.
    Нагадаємо, за підсумками І півріччя 2020 року середньоденний розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності склав 321,23 гривні – це на 51,57 гривні, або 19,1% більше, ніж за той же період 2019 року.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Фонд продовжує нараховувати суми витрат на медико-соціальні послуги та здійснить виплати потерпілим після закінчення карантину або зняття обмежень


    З 18 квітня 2020 року Фонд соціального страхування України на вимогу закону призупинив фінансування медичних і соціальних послуг та окремих виплат для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю та працюючого населення на період дії карантину. Обмеження накладено пунктом другим частини п’ятої прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2020 рік».
    Відповідно до його положень до завершення дії карантину ФССУ не може здійснювати фінансування:
– витрат на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення, гігієнічних виробів (зокрема, підгузників або пелюшок) для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю;
– спеціального медичного та постійного стороннього догляду, побутового обслуговування для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю;
– додаткового харчування для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю;
– санаторно-курортного лікування для потерпілих від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, осіб з інвалідністю;
– лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм для працюючих;
– одноразових допомог потерпілим на виробництві або членам їх сімей в разі смерті потерпілих (окрім одноразових допомог родинам в разі смерті від гострого професійного захворювання на COVID-19).
    Водночас, ФССУ продовжує нараховувати належні суми витрат на медико-соціальні послуги, а також одноразові допомоги. Кошти зможуть бути направлені на рахунки потерпілих, осіб з інвалідністю та членів їх сімей після припинення дії обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2020 рік».
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів і Міністерства соціальної політики України щодо усунення встановлених обмежень.
    Також виконавчою дирекцією було підтримано проект Закону України «Про внесення зміни до розділу ІІ «Прикінцеві        положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо соціального страхування» (реєстр. № 3692-1 від 06.07.2020), спрямованого на усунення зазначених обмежень.
За підсумками засідання Координаційної ради з питань захисту соціальних прав було прийнято рішення рекомендувати Уповноваженому ВРУ з прав людини сприяти у відновленні надання за рахунок коштів Фонду медико-соціальних послуг потерпілим на виробництві, одноразових виплат у разі нещасного випадку чи профзахворювання та реабілітаційного лікування працюючих на базі санаторно-курортних закладів.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Майже 75 тисяч працюючих жінок отримали від Фонду допомогу по вагітності та пологах

    Під опікою Фонду соціального страхування України – майже 6 мільйонів працюючих жінок. Упродовж першого півріччя 2020 року 74,8 тисяч з них перебували у декретній відпустці і отримали від ФССУ допомогу по вагітності та пологах.
    Для них Фонд профінансував майже 8,5 мільйонів днів перебування у відпустці по вагітності та пологах – на це було направлено 2,4 мільярди гривень. Видатки на допомоги по вагітності та пологах зросли на 195,8 млн грн, або 9% порівняно з тим же періодом 2019 року.
    Допомога по вагітності та пологах у розмірі 100% середньої заробітної плати надається працюючим жінкам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України за весь період відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами.
    Нагадаємо, середньоденний розмір допомоги по вагітності та пологах порівняно з минулим роком зріс на 15,8% – з 241,72 гривень до 279,8 гривень.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



COVID-19 : ТІЛЬКИ СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ ЗУПИНИМО ЙОГО
    17 листопада 2019 року перший випадок інфікування на COVID-19 зареєстровано у 55- річного жителя міста Ухань у провінції Хубей у Китаї.
    З цього часу пандемія коронавірусу COVID-19 практично поширилася на усі континенти і зачепила 213 країн світу – це перевірка людства на здатність протидіяти загальноцивілізаційним загрозам, організовуватися для вирішення нагальних проблем і робити правильні висновки.
    Свою назву коронавірус отримав завдяки зовнішньому вигляду: нарости або шипи у вигляді корони на поверхні, у яких є отрута. На сьогоднішній день виявлено 39 видів цього збудника. Для людей патогенними є 6 видів. Хоча він, як і інші віруси, може мутувати. Це означає, що коронавірусом можна заразитися неодноразово. Як свідчить статистика: більшість інфікованих - це люди похилого віку і хворі із хронічними захворюваннями.
Відомо, що новий коронавірус передається краплинним, контактним та повітряним шляхами.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ та CDC, у разі виявлення збудника із невідомими або недостатньо відомими властивостями, передусім шляхами передавання та інфікування, медичні працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту для недопущення інфікування всіма шляхами (контактним, крапельним та повітряним).
    Українські медики працюють на першій лінії боротьби із коронавірусом: у захисних костюмах та окулярах, не зупиняючись, забуваючи про втому та власні тривоги. Кожного дня працюючи у складних умовах, ризикуючи власним здоров’ям, вони рятують людські життя. Випадки інфікування на COVID - 19 також і серед медичних працівників ще раз нагадують нам, що ризик інфікування є дуже високим серед усіх категорій населення.
    Медичні працівники під час виконання професійних обов’язків зобов’язані використовувати засоби індивідуального захисту щоб недопустити інфікування вірусом SARS-CoV-2, який в подальшому розвивається із клінічними проявами COVID-19.
Як відомо, визначено алгоритм надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19. У наказі МОЗ визначено тип засобів індивідуального засобів, які повинні використовувати медики при контакті з пацієнтами із підозрою чи підтвердженим діагнозом COVID-19 для усіх лікувальних закладів відповідно до умов роботи, типу персоналу та виду діяльності.
    У статті 10 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що одним з основних принципів профілактики інфекційних хвороб є дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності.
    У зв’язку зі зростанням випадків захворювання серед населення та з метою недопущення поширення COVID-19 на всій території країни продовжено адаптивний карантин до 31 липня 2020 року.
Регіональні комісії ТЕБ і НС можуть локально посилювати протиепідемічні обмеження у разі виявлення нових спалахів захворювання на COVID - 19.
Станом на 20 липня за даними МОЗ України в Україні зафіксовано 59493 випадки COVID-19: померли 1 498 людей, 31439 одужали.УЧортківському районі на цю дату виявлено 119 хворих, 84 з яких одужало. За минулу добу нових випадків інфікування на COVID-19 не зареєстровано.
    Варто зауважити, що допомога з тимчасової втрати працездатності, яка викликана ізоляцією від коронавірусної хвороби, становить 50% середнього доходу працівника незалежно від тривалості страхового стажу. І фінансується на підставі виданого у встановленому порядку лікарняного листка із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11». Водночас, для медичних працівників Фонд соціального страхування України компенсує втрачений за час ізоляції від COVID-19 заробіток у розмірі 100% середнього доходу.
Щоб уберегтися від інфікування, необхідно ретельно дотримуватись карантинних обмежень, використовувати засоби індивідуального захисту. Плануючи свій графік роботи на наступний день, пам’ятайте: кожен із нас відповідальний за власне здоров’я та тих, хто поруч.
    Статистика захворюваності на COVID -19 в Україні не знижується, досягаючи чергових піків за останні тижні.
Щоб не потрапити в цю сумну статистику, продовжуйте дотримуватись базових правил безпеки на робочих місцях та в побуті.
COVID-19 : ТІЛЬКИ СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ ЗУПИНИМО ЙОГО
17 листопада 2019 року перший випадок інфікування на COVID-19 зареєстровано у 55- річного жителя міста Ухань у провінції Хубей у Китаї.
    З цього часу пандемія коронавірусу COVID-19 практично поширилася на усі континенти і зачепила 213 країн світу – це перевірка людства на здатність протидіяти загальноцивілізаційним загрозам, організовуватися для вирішення нагальних проблем і робити правильні висновки.
Свою назву коронавірус отримав завдяки зовнішньому вигляду: нарости або шипи у вигляді корони на поверхні, у яких є отрута. На сьогоднішній день виявлено 39 видів цього збудника. Для людей патогенними є 6 видів. Хоча він, як і інші віруси, може мутувати. Це означає, що коронавірусом можна заразитися неодноразово. Як свідчить статистика: більшість інфікованих - це люди похилого віку і хворі із хронічними захворюваннями.
Відомо, що новий коронавірус передається краплинним, контактним та повітряним шляхами.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ та CDC, у разі виявлення збудника із невідомими або недостатньо відомими властивостями, передусім шляхами передавання та інфікування, медичні працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту для недопущення інфікування всіма шляхами (контактним, крапельним та повітряним).
Українські медики працюють на першій лінії боротьби із коронавірусом: у захисних костюмах та окулярах, не зупиняючись, забуваючи про втому та власні тривоги. Кожного дня працюючи у складних умовах, ризикуючи власним здоров’ям, вони рятують людські життя. Випадки інфікування на COVID - 19 також і серед медичних працівників ще раз нагадують нам, що ризик інфікування є дуже високим серед усіх категорій населення.
    Медичні працівники під час виконання професійних обов’язків зобов’язані використовувати засоби індивідуального захисту щоб недопустити інфікування вірусом SARS-CoV-2, який в подальшому розвивається із клінічними проявами COVID-19.
Як відомо, визначено алгоритм надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19. У наказі МОЗ визначено тип засобів індивідуального засобів, які повинні використовувати медики при контакті з пацієнтами із підозрою чи підтвердженим діагнозом COVID-19 для усіх лікувальних закладів відповідно до умов роботи, типу персоналу та виду діяльності.
    У статті 10 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що одним з основних принципів профілактики інфекційних хвороб є дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності.
У зв’язку зі зростанням випадків захворювання серед населення та з метою недопущення поширення COVID-19 на всій території країни продовжено адаптивний карантин до 31 липня 2020 року.
Регіональні комісії ТЕБ і НС можуть локально посилювати протиепідемічні обмеження у разі виявлення нових спалахів захворювання на COVID - 19.
    Станом на 20 липня за даними МОЗ України в Україні зафіксовано 59493 випадки COVID-19: померли 1 498 людей, 31439 одужали.УЧортківському районі на цю дату виявлено 119 хворих, 84 з яких одужало. За минулу добу нових випадків інфікування на COVID-19 не зареєстровано.
    Варто зауважити, що допомога з тимчасової втрати працездатності, яка викликана ізоляцією від коронавірусної хвороби, становить 50% середнього доходу працівника незалежно від тривалості страхового стажу. І фінансується на підставі виданого у встановленому порядку лікарняного листка із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11».     Водночас, для медичних працівників Фонд соціального страхування України компенсує втрачений за час ізоляції від COVID-19 заробіток у розмірі 100% середнього доходу.
    Щоб уберегтися від інфікування, необхідно ретельно дотримуватись карантинних обмежень, використовувати засоби індивідуального захисту. Плануючи свій графік роботи на наступний день, пам’ятайте: кожен із нас відповідальний за власне здоров’я та тих, хто поруч.
    Статистика захворюваності на COVID -19 в Україні не знижується, досягаючи чергових піків за останні тижні.
Щоб не потрапити в цю сумну статистику, продовжуйте дотримуватись базових правил безпеки на робочих місцях та в побуті.

Застраховані особи отримали 7,2 млрд грн лікарняних і декретних у І півріччі

 
    Упродовж січня–червня Фонд соціального страхування України профінансував надання матеріального забезпечення застрахованим особам на суму понад 7,2 мільярди гривень. Виплати отримали близько 1,4 мільйони працюючих українців.
    За оперативними підсумками І півріччя 2020 року видатки на матеріальне забезпечення зросли на 862 мільйони, або 13,6% порівняно з тим же періодом минулого року.
    У звітному періоді Фонд направив:
    ● на фінансування допомог по тимчасовій втраті працездатності, у тому числі, в разі ізоляції від COVID-19 – 4,93 млрд грн;
    ● допомог по вагітності та пологах – 2,27 млрд грн;
    ● допомог на поховання – 0,02 млрд грн.
    Нагадаємо, ФССУ перевів фінансування лікарняних і декретних у оперативний режим – станом на сьогодні Фонд здійснює фінансування заяв-розрахунків на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам упродовж одного робочого дня.
 
                                                                                                                                  Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Середній розмір лікарняних і декретних зріс на 19,1% і 15,8% відповідно
 
    За оперативними підсумками першого півріччя 2020 року середньоденний розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності, яка фінансується Фондом соціального страхування України для всіх працюючих, склав 321,23 гривні – це на 51,57 гривні, або 19,1% більше, ніж за той же період 2019 року.
    Середньоденний розмір допомоги по вагітності та пологах порівняно з минулим роком зріс на 15,8% – з 241,72 гривень до 279,8 гривень.
    Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи. Розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



ФССУ наголошує на неприпустимості жодних провокаційних дій щодо своїх співробітників.


    Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України звернулась до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення з боку невідомих осіб відносно в.о. начальників регіональних управлінь виконавчої дирекції     Фонду – шахраї намагались заволодіти грошовими коштами шляхом обману та підбурення цих керівників до надання неправомірної вигоди.
    За наявною інформацію до виконуючих обов’язки начальників управлінь ВД ФССУ в областях звернулись невідомі, які, видаючи себе за посадових осіб Мінсоцполітики та правління Фонду, просили здійснити перерахунок значних грошових коштів.
    Фонд соціального страхування України вважає цей інцидент спланованою провокацією з метою дискредитації правління     Фонду та співробітників системи загальнообов’язкового державного соціального страхування та роботи органу у цілому.
Особливо небезпечним такі дії зловмисників є у період запровадженого в державі карантину, коли саме на Фонд соціального страхування України покладено обов’язки з надання грошових допомог сім’ям померлих від COVID-19 медичних працівників, оплати лікування для медиків і компенсації втраченого заробітку за час лікування від коронавірусної хвороби для працюючих українців, компенсації втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19 при відсутності діагнозу, фінансування лікарняних і декретних допомог, участі в розслідуваннях щодо інфікування працівників коронавірусом SARS-CoV-2 тощо.

    ФССУ наголошує на неприпустимості жодних провокаційних дій щодо своїх співробітників.
За фактом шахрайських дій, що мали на меті заволодіння грошовими коштами, виконавча дирекція Фонду звернулась до правоохоронних органів з проханням розпочати досудове розслідування за ознаками злочину, передбаченого ст.190 Кримінального кодексу України.
    Робота Фонду, у тому числі, усіх регіональних управлінь виконавчої дирекції, продовжується у штатному режимі. Нагадаємо, наприкінці червня Фондом було погашено заборгованість за лікарняними і декретними, яка виникла внаслідок недонадходження частки ЄСВ в умовах пандемії, у повному обсязі. Станом на сьогодні фінансування заяв-розрахунків щодо всіх видів матеріального забезпечення здійснюється ФССУ в оперативному режимі упродовж одного робочого дня. Також 13 липня Фондом було розпочато фінансування страхових виплат у розмірі 1,5 млн грн за кошти державного бюджету – кошти перераховані членам трьох сімей медичних працівників, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України




Фонд перевів фінансування лікарняних і декретних у оперативний режим – виплати здійснюються упродовж одного робочого дня
    Станом на сьогодні Фонд соціального страхування України здійснює фінансування заяв-розрахунків на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам упродовж одного робочого дня. Зокрема, в оперативному режимі фінансуються допомога по тимчасовій втраті працездатності (оплата за лікарняними) і допомога по вагітності та пологах.
    Так, 14 липня, ФССУ профінансував заяви-розрахунки, подані роботодавцями по 13 липня включно в обсязі 100%. Загалом сьогодні Фонд направив 44,9 млн гривень на виплати працюючим, з них:
– на оплату допомог по тимчасовій втраті працездатності – 26,05 млн грн;
– допомог по вагітності та пологах – 18,2 млн грн;
– допомог на поховання – 0,21 млн грн;
– допомог по тимчасовій непрацездатності, пов’язаній з виробництвом – 0,44 млн грн.
    Зазначимо, відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, фінансування матеріального забезпечення має здійснюватись упродовж 10 робочих днів з моменту прийняття заяви-розрахунку.
    Інформація щодо фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат щоденно оновлюється на телеграм-каналі: https://t.me/socialfund

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Фонд соціального страхування України профінансував державну страхову виплату у розмірі 1,5 млн грн сім’ям померлих від COVID-19 медиків

    Для родин, батьків і утриманців сімейного лікаря із Закарпаття, рентген-лаборанта з Івано-Франківської області та лікаря-терапевта з Одещини, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19, профінансовано одноразові страхові виплати у розмірі 1 мільйон 576 тисяч 500 гривень за кошти державного бюджету відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
    Медичні працівники були інфіковані коронавірусом SARS-CoV-2 внаслідок контакту з пацієнтом, матеріалами чи переносниками захворювання під час виконання посадових обов’язків.
Фонд соціального страхування України профінансував страхові виплати, кошти надійдуть на рахунки членів сімей упродовж декількох банківських днів. Раніше ФССУ виплатив зазначеним родинам одноразові допомоги у розмірі 210 тисяч 200 гривень за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.
    Загалом на цей напрям фінансування Урядом передбачено 233 мільйони 322 тисячі гривень. Кошти виділені Міністерству соціальної політики України з фонду боротьби з COVID-19 та надані ФССУ на безповоротній основі для здійснення виплат.
Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Міністерством соціальної політики спільно з ФССУ здійснено усі необхідні кроки для проведення цих виплат у найкоротші терміни з метою забезпечення соціального захисту та гарантій медичних працівників і членів їх родин в умовах підвищеного ризику зараження.
    Висловлюємо слова вдячності та підтримки близьким померлих.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України





Зріс розмір одноразових страхових виплат від Фонду


    З 01 липня 2020 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 102 гривень до 2 197 гривень.
    Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членів їх родин, утриманців у разі смерті працівників внаслідок виконання посадових обов’язків.
    Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 01 липня цього року, розмір допомоги складе:
    • потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 37 349 грн;
    • сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 219 700 грн;
    • утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 43 940 грн.
Раніше ці виплати становили 35 734 грн, 210 200 грн і 42 040 грн відповідно.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Фонд погасив заборгованість за лікарняними і декретними у повному обсязі
    Фонд соціального страхування України профінансував надання матеріального забезпечення за заявами-розрахунками, поданими роботодавцями по 25 червня. Загалом на виплату допомог по тимчасовій втраті працездатності, допомог по вагітності та пологах і на поховання сьогодні Фонд направив 1,122 млрд гривень, профінансовано заяви-розрахунки з 23 травня по 25 червня включно.
    Фінансова допомога для погашення заборгованості була надана ФССУ з фонду боротьби з COVID-19 відповідно до рішення Кабінету Міністрів України. Зазначені кошти виділені Фонду на поворотній основі.
    Суми профінансованих Фондом допомог надійдуть на рахунки страхувальників (роботодавців) упродовж декількох днів, залежно від тривалості бухгалтерських операцій.
    Нагадаємо, усі виплати за листками непрацездатності здійснюються ФССУ у повному обсязі. Водночас, у зв’язку із зменшенням надходжень ЄСВ – зокрема, через нижчий від прогнозованого розмір фонду оплати праці по країні, зменшення обсягів виробництва під час пандемії – існувала затримка у фінансуванні матеріального забезпечення, тривалість якої становила близько 10 робочих днів.



Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України





2,6 млн гривень Фонд направив на оплату лікарняних через ізоляцію від COVID-19
    Для близько 2,3 тисяч застрахованих осіб Фонд соціального страхування України компенсував втрачений заробіток за час ізоляції від COVID-19, з них близько 250 осіб – медичні працівники.
    Загалом Фонд направив понад 2,6 млн гривень на оплату листків непрацездатності, які були видані застрахованим особам у випадку самоізоляції під медичним наглядом або в разі перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
    Розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності, яка викликана ізоляцією від коронавірусної хвороби, становить 50% середнього доходу працівника незалежно від тривалості страхового стажу. Водночас, для медичних працівників ФССУ компенсує втрачений за час ізоляції від COVID-19 заробіток у розмірі 100% середнього доходу.

    Фінансування здійснено Фондом соціального страхування України за кошти фінансової допомоги, виділені з фонду боротьби з COVID-19 відповідно до рішення Уряду на безповоротній основі.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

  


 Особливості призначення та виплати допомог в разі смерті медика від COVID-19 обговорили на нараді

    Усі члени родини медичного працівника, який помер від коронавірусної хвороби внаслідок виконання професійних обов’язків, мають право на отримання одноразової допомоги у розмірі 1,576 млн гривень. Особливості та нюанси фінансування такої виплати обговорили на селекторній нараді під головуванням в.о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Тетяни Михайленко, участь у заході взяли заступниця директора Олена Денисова, керівники профільних управлінь виконавчої дирекції, начальники та фахівці управлінь в областях і місті Києві.
    Нагадаємо, одноразова допомога членам родини померлого внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19 медика здійснюється за кошти державного бюджету через Фонд соціального страхування України.
    «Уряд прийняв низку дуже важливих рішень, аби надати допомогу родинам медичних працівників, які померли, рятуючи життя своїх пацієнтів під час пандемії. Відповідальність здійснення цих виплат покладена саме на Фонд соціального страхування України, допомоги будуть надані за кошти державного бюджету. Фонд готовий призначити і профінансувати ці виплати максимально оперативно. На сьогодні ми вже затвердили форми заяв, які мають подати сім’ї для отримання допомоги – вони не забюрократизовані та передбачають мінімально необхідний перелік документів відповідно до порядку здійснення цих виплат», – зазначила Тетяна Михайленко.
Члени сім’ї померлого медичного працівника, які мають право на отримання одноразової допомоги, визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
    «Одноразова допомога, розмір якої складає 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлений на 01 січня календарного року, буде пропорційно розподілена між усіма членами родини, батьками медика та особами, які перебували на його утриманні. Кожен з них має написати заяву на отримання допомоги за встановленою формою та подати до робочого органу Фонду за місцем проживання медика на момент смерті», – говорить начальниця управління страхових виплат та матеріального забезпечення виконавчої дирекції ФССУ Світлана Зарубіна.
Рішення про призначення та фінансування одноразової допомоги оформлюється наказом начальника обласного управління, управління в місті Києві виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
    «Виплата одноразової допомоги має бути здійснена Фондом упродовж місяця після прийняття заяв від родини медика відповідно до порядку. Однак, ми провели всі заходи, аби фінансувати ці допомоги максимально оперативно. Правління Фонду схвалило відповідні зміни до річного бюджету Фонду, затвердило зміни до Порядку його складання та виконання і Кодів економічної класифікації видатків на статутні напрями діяльності ФССУ. Фонд здійснив усі необхідні кроки для початку здійснення фінансування родинам медичних працівників», – акцентувала заступник начальника фінансово-економічного управління виконавчої дирекції ФССУ Ірина Омеляшко.
    Нагадаємо, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 498 правлінням Фонду внесено зміни до бюджету ФССУ на 2020 рік з метою уточнення планових показників бюджету, зокрема, в частині виділення Фонду фінансової допомоги в сумі 233,3 млн грн для проведення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Уряд затвердив зміни до бюджету ФССУ щодо виділення коштів на виплату допомог родинам померлих від COVID-19 медиків

    Сьогодні, 01 липня, Кабінет Міністрів України затвердив зміни до річного бюджету Фонду соціального страхування України в частині виділення Фонду фінансової допомоги для проведення одноразових страхових виплат родинам медичних працівників, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19, спричиненого коронавірусом SARS-CoV-2.
    Це дозволить здійснити фінансування одноразових допомог членам сім’ї, батькам і утриманцям померлих відCOVID-19 медиків у розмірі 1 мільйон 575 тисяч 500 гривень у найближчий час.
Раніше відповідні зміни схвалило правління Фонду, також виділення зазначеної фінансової допомоги 30 червня погодив Комітет ВРУ з питань бюджету.
    Загалом на здійснення цих виплат передбачено 233 мільйони 322 тисячі гривень. Кошти будуть виділені Міністерству соціальної політики України з фонду боротьби з COVID-19 та надані ФССУ на безповоротній основі.
Нагадаємо, 30 червня дві родини померлих від коронавірусної хвороби медичних працівників отримали від ФССУ 210 тисяч 200 гривень одноразової допомоги відповідно до загальнообов’язкового державного соціального страхування. Виплата допомоги у розмірі 1 мільйон 575 тисяч 500 гривень буде здійснена Фондом за кошти державного бюджету відповідно до     Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». На сьогодні ФССУ здійснив усі необхідні кроки для проведення цих виплат у найкоротші терміни після надходження коштів до Фонду.



Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Родини померлих від COVID-19 медиків отримали допомоги від Фонду соціального страхування України
    Фонд соціального страхування України профінансував одноразові допомоги для двох родин медичних працівників, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19.
    Члени кожної сім’ї отримали від ФССУ 210 тисяч 200 гривень допомоги відповідно до загальнообов’язкового державного соціального страхування. У найближчий час Фондом також буде профінансовано для них одноразову страхову виплату у розмірі 1 мільйон 575 тисяч 500 гривень за кошти державного бюджету відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
    Одноразова допомога здійснюється Фондом для родин медичних і інших працівників, які померли від коронавірусної хвороби, інфікування якою настало внаслідок контакту з інфікованим пацієнтом, матеріалами чи переносниками захворювань під час виконання посадових обов’язків.
    Висловлюємо щирі співчуття близьким і рідним.
    Дякуємо кожному, хто ризикує життям у боротьби з пандемією. Бережіть себе та будьте здорові!
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Фонд затвердив форми заяв на отримання одноразових виплат за кошти державного бюджетув разі інвалідності або смерті медика від COVID-19

    Для отримання одноразової страхової допомоги за Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб»медичні працівники, яким буде встановлено інвалідність внаслідок захворювання на COVID-19, а також члени родини, батьки та утриманці в разі смерті медичного працівника мають подати до робочого органу Фонду соціального страхування України відповідну заяву. Форми заяв про призначення страхових виплат затверджено наказом виконавчої дирекції Фонду.
    У разі смерті медичного працівника від COVID-19 внаслідок виконання професійних обов’язків, відповідно до рішення Уряду за кошти державного бюджету ФССУ здійснить виплату одноразової допомоги у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, що становить 1,576 млн гривень. Зазначені кошти будуть пропорційно розподілені між членами сім’ї, батьками і утриманцями.
    Родичі та утриманці померлого через коронавірусну інфекцію медичного працівника мають подати заяву до робочого органу Фонду за місцем проживання медика на момент смерті. У заяві необхідно вказати власні персональні дані, інформацію щодо всіх членів родини, утриманців і батьків померлого, про яких відомо заявнику, та особовий рахунок в банку, на який необхідно здійснити виплату.
    До заяви додаються копії паспорта, ідентифікаційного коду заявника, а також копії документів, що підтверджують право на одноразову допомогу (свідоцтво про шлюб у разі виплати допомоги чоловіку/дружині медика, свідоцтво про народження медика в разі виплати батькам тощо), примірник акту розслідування гострого професійного захворювання медичного працівника та ін.
    У випадку встановлення медичному працівнику інвалідності протягом одного календарного року після захворювання на COVID-19 внаслідок виконання професійних обов’язків, медик має подати заяву до робочого органу Фонду за місцем свого проживання. Залежно від встановленої групи інвалідності виплати складуть від 630,6 тис. грн (ІІІ група інвалідності), до 735,7 тис. грн (ІІ група) і 840,8 тис. грн (І група).
    До заяви додаються копії паспорта та ідентифікаційного коду, висновок МСЕК про групу інвалідності та ступінь втрати працездатності, примірник акта розслідування гострого професійного захворювання та ін.
Виплата одноразової допомоги здійснюється Фондом соціального страхування України за кошти державного бюджету упродовж місяця з моменту прийняття заяви.



Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Зріс розмір одноразових страхових виплат від Фонду

    З 01 липня 2020 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 102 гривень до 2 197 гривень.
    Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членів їх родин, утриманців у разі смерті працівників внаслідок виконання посадових обов’язків.
    Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 01 липня цього року, розмір допомоги складе:
    • потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 37 349 грн;
    • сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 219 700 грн;
    • утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 43 940 грн.
Раніше ці виплати становили 35 734 грн, 210 200 грн і 42 040 грн відповідно.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Фонд профінансував підвищені щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві у повному обсязі

    Потерпілі внаслідок нещасних випадків на виробництві чи профзахворювань або члени їх родин у разі смерті потерпілих отримали понад 790 млн гривень щомісячних страхових виплат за травень. Фінансування здійснено Фондом соціального страхування України у повному обсязі з урахуванням підвищення розміру виплат на 11% відповідно до перерахунку, проведеного з 01 березня 2020 року.
    Загалом виплати отримали 204,1 тис. осіб, які повністю або частково втратили працездатність через професійну діяльність, а також особи, які мають право на виплати в разі смерті потерпілого.
    Право на таку виплату настає з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності. Розмір щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку. При цьому, максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму. Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100% втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Соціальним страхуванням в Україні охоплено 12 млн осіб
Кожен працюючий в Україні є застрахованим на випадок загальної чи професійної хвороби, травми, нещасного випадку, необхідності догляду за хворим членом родини, смерті та ін. Фінансування допомог, страхових виплат і послуг у разі настання страхових випадків гарантує Фонд соціального страхування України.
    На сьогодні під опікою Фонду знаходиться майже 12 млн осіб – офіційно працевлаштованих, самозайнятих, ФОП, осіб, які працюють на умовах цивільно-правових договорів.
    Водночас, нелегальна зайнятість є причиною відсутності страхового захисту і гарантій на випадок втрати працездатності, вагітності тощо для тисяч людей. Тож ФССУ закликає усіх робітників не позбавляти себе прав на соціальний захист і допомоги та не погоджуватись на неоформлену відповідним чином трудову діяльність.
    Нагадаємо, Фонд соціального страхування України здійснює виплати за листками непрацездатності, компенсуючи втрачений за період хвороби заробіток; надає допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами та допомогу на поховання; фінансує щомісячні страхові виплати і надає одноразову допомогу потерпілим на виробництві та членам їх сімей тощо.
    Право на матеріальне забезпечення, страхові виплати та медико-соціальні послуги за кошти Фонду виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю.
 
    Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

   

 Соціальним страхуванням в Україні охоплено 12 млн осіб
Кожен працюючий в Україні є застрахованим на випадок загальної чи професійної хвороби, травми, нещасного випадку, необхідності догляду за хворим членом родини, смерті та ін. Фінансування допомог, страхових виплат і послуг у разі настання страхових випадків гарантує Фонд соціального страхування України.
    На сьогодні під опікою Фонду знаходиться майже 12 млн осіб – офіційно працевлаштованих, самозайнятих, ФОП, осіб, які працюють на умовах цивільно-правових договорів.
Водночас, нелегальна зайнятість є причиною відсутності страхового захисту і гарантій на випадок втрати працездатності, вагітності тощо для тисяч людей. Тож ФССУ закликає усіх робітників не позбавляти себе прав на соціальний захист і допомоги та не погоджуватись на неоформлену відповідним чином трудову діяльність.
Нагадаємо, Фонд соціального страхування України здійснює виплати за листками непрацездатності, компенсуючи втрачений за період хвороби заробіток; надає допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами та допомогу на поховання; фінансує щомісячні страхові виплати і надає одноразову допомогу потерпілим на виробництві та членам їх сімей тощо.
    Право на матеріальне забезпечення, страхові виплати та медико-соціальні послуги за кошти Фонду виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України




В.о. директора ВД Фонду Тетяна Михайленко: заборгованість за лікарняними і декретними буде погашена найближчим часом
Дванадцять мільйонів застрахованих українців захищені на випадок хвороби, травми, вагітності та пологів, нещасного випадку, професійного захворювання, потреби в реабілітаційному лікуванні, медичних і соціальних послугах. Про додержання прав застрахованих осіб в.о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Тетяна Михайленко розповіла під час засідання Координаційної ради з питань захисту соціальних прав.
«Кожна застрахована особа, кожен офіційно працевлаштований на сьогодні є захищеним від ризику залишитись без доходу в разі хвороби, має можливість піклуватись про хвору дитину, не хвилюючись, що втратить зарплату, може бути впевненим, що отримає все необхідне лікування в разі нещасного випадку тощо. Це важлива впевненість, що ти отримаєш допомогу у випадку потреби, і Фонд її ефективно реалізує. Упродовж минулого року матеріальне забезпечення від ФССУ отримали 2,4 млн українців, страхові виплати щомісяця фінансувались для 205 тис. потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю, членів їх сімей. Понад 32 тис. працюючих пройшли реабілітаційне лікування на базі санаторно-курортних закладів після інсультів, інфарктів, операцій та ін., 9,7 тис. постраждалих на виробництві отримали лікування в закладах охорони здоров’я, 10,4 тис. – санаторно-курортне лікування, 5,2 тис. – забезпечені протезно-ортопедичними виробами та ін.», – зазначила Тетяна Михайленко.
Упродовж 2019 року ФССУ здійснив фінансування матеріального забезпечення на загальну суму 14,5 млрд грн, що на 1,85 млрд грн, або 14,8% більше порівняно з 2018 роком. На фінансування страхових виплат було направлено 8,5 млрд грн, що на 0,6 млрд грн, або 8,4% більше, ніж у 2018 році.
Усі виплати здійснюються Фондом у повному обсязі, охоплення реабілітаційним і санаторно-курортним лікуванням, а також медико-соціальними послугами склало 100% визначеної потреби за підсумками 2019 року.
Водночас, у зв’язку із зменшенням надходжень ЄСВ – зокрема, через нижчий від прогнозованого розмір фонду оплати праці по країні, зменшення обсягів виробництва під час пандемії–станом на сьогодні існують затримки у фінансуванні, тривалість яких становить близько 10 робочих днів. Зокрема, протягом п’яти місяців поточного року від частки єдиного соціального внеску надійшло 10,1 млрд грн, що менше від прогнозного показника на 1,1 млрд грн.
«Урядом прийнято рішення щодо виділення Фонду на поворотній основі фінансової допомоги з фонду боротьбі з COVID-19 у розмірі 1,8 млрд грн. Ці кошти будуть направлені саме на виплату допомог по тимчасовій втраті працездатності, допомог по вагітності та пологах. Правління ФССУ та Кабінет Міністрів України внесли необхідні зміни до нашого річного бюджету, тож уже найближчим часом Фонд отримає цю допомогу та погасить заборгованість за лікарняними і декретними», – говорить Тетяна Михайленко.
Тетяна Михайленко звернула увагу, що у зв’язку із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553, звужено перелік послуг та виплат, що фінансуються Фондом. Так, на сьогодні не здійснюється фінансування одноразових страхових виплат потерпілим на виробництві або членам родини в разі смерті потерпілого; ліків і виробів медичного призначення для потерпілих на виробництві; спеціальних медичних та постійних сторонніх доглядів, побутового обслуговування, зокрема, для осіб з інвалідністю; санаторне-курортне лікування потерпілих; реабілітаційне лікування працюючих після перенесених захворювань і травм.
«Існує певна правова колізія, коли відповідно до нашого базового законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування Фонд має зобов’язання перед застрахованими особами і потерпілими здійснювати виплати у певний строк, фінансувати медико-соціальні послуги, однак за Законом № 553 ці виплати на період карантину Фонд здійснювати не може», – зазначила в.о. директора виконавчої дирекції Фонду.
За її словами, саме ці напрями фінансування забезпечують життєву необхідність потерпілих, осіб з інвалідністю систематично та регулярно вживати ліки, проходити санаторно-курортне лікування для забезпечення функціонування організму і його відновлення, недопущення погіршення стану. Відсутність фінансування доглядів для потерпілих значно обмежує їх життєдіяльність. Неможливість фінансування витрат на реабілітацію працюючих з важкими патологічними станами може призвести до важкого перебігу хвороб з наявністю частих рецидивів та ускладнень, зростання показника первинної інвалідності тощо.
«Все це обмежує права наших застрахованих осіб, потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю. Тому ми наголошуємо на необхідності внесення змін до законодавства для відновлення фінансування як одноразових страхових виплат, так і медико-соціальних послуг», – говорить Тетяна Михайленко.
За підсумками засідання Координаційна рада з питань захисту соціальних прав прийняла рішення рекомендувати Уповноваженому ВРУ з прав людини сприяти у відновленні надання за рахунок коштів Фонду медико-соціальних послуг потерпілим на виробництві, одноразових виплат у разі нещасного випадку чи профзахворювання та реабілітаційного лікування працюючих на базі санаторно-курортних закладів.



Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України





Родини померлих від COVID-19 медиків отримали допомоги від Фонду соціального страхування України
Фонд соціального страхування України профінансував одноразові допомоги для двох родин медичних працівників, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19.
Члени кожної сім’ї отримали від ФССУ 210 тисяч 200 гривень допомоги відповідно до загальнообов’язкового державного соціального страхування. У найближчий час Фондом також буде профінансовано для них одноразову страхову виплату у розмірі 1 мільйон 575 тисяч 500 гривень за кошти державного бюджету відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Одноразова допомога здійснюється Фондом для родин медичних і інших працівників, які померли від коронавірусної хвороби, інфікування якою настало внаслідок контакту з інфікованим пацієнтом, матеріалами чи переносниками захворювань під час виконання посадових обов’язків.
Висловлюємо щирі співчуття близьким і рідним.
Дякуємо кожному, хто ризикує життям у боротьби з пандемією. Бережіть себе та будьте здорові!
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
 


Родини померлих від COVID-19 медиків отримали допомоги від Фонду соціального страхування України
Фонд соціального страхування України профінансував одноразові допомоги для двох родин медичних працівників, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19.
Члени кожної сім’ї отримали від ФССУ 210 тисяч 200 гривень допомоги відповідно до загальнообов’язкового державного соціального страхування. У найближчий час Фондом також буде профінансовано для них одноразову страхову виплату у розмірі 1 мільйон 575 тисяч 500 гривень за кошти державного бюджету відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Одноразова допомога здійснюється Фондом для родин медичних і інших працівників, які померли від коронавірусної хвороби, інфікування якою настало внаслідок контакту з інфікованим пацієнтом, матеріалами чи переносниками захворювань під час виконання посадових обов’язків.
Висловлюємо щирі співчуття близьким і рідним.
Дякуємо кожному, хто ризикує життям у боротьби з пандемією. Бережіть себе та будьте здорові!
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України




    Родини померлих від COVID-19 медиків отримали допомоги від Фонду соціального страхування України
Фонд соціального страхування України профінансував одноразові допомоги для двох родин медичних працівників, які померли внаслідок гострого професійного захворювання на COVID-19.
    Члени кожної сім’ї отримали від ФССУ 210 тисяч 200 гривень допомоги відповідно до загальнообов’язкового державного соціального страхування. У найближчий час Фондом також буде профінансовано для них одноразову страхову виплату у розмірі 1 мільйон 575 тисяч 500 гривень за кошти державного бюджету відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
    Одноразова допомога здійснюється Фондом для родин медичних і інших працівників, які померли від коронавірусної хвороби, інфікування якою настало внаслідок контакту з інфікованим пацієнтом, матеріалами чи переносниками захворювань під час виконання посадових обов’язків.
Висловлюємо щирі співчуття близьким і рідним.
Дякуємо кожному, хто ризикує життям у боротьби з пандемією. Бережіть себе та будьте здорові!


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Зріс розмір одноразових страхових виплат від Фонду
    З 01 липня 2020 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 102 гривень до 2 197 гривень.
    Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членів їх родин, утриманців у разі смерті працівників внаслідок виконання посадових обов’язків.
Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 01 липня цього року, розмір допомоги складе:
• потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 37 349 грн;
• сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 219 700 грн;
• утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 43 940 грн.
Раніше ці виплати становили 35 734 грн, 210 200 грн і 42 040 грн відповідно.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Зріс розмір одноразових страхових виплат від Фонду

    З 01 липня 2020 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 102 гривень до 2 197 гривень.
    Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членів їх родин, утриманців у разі смерті працівників внаслідок виконання посадових обов’язків.
    Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 01 липня цього року, розмір допомоги складе:
• потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 37 349 грн;
• сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 219 700 грн;
• утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 43 940 грн.
Раніше ці виплати становили 35 734 грн, 210 200 грн і 42 040 грн відповідно.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Фонд затвердив форми заяв на отримання одноразових виплат за кошти державного бюджетув разі інвалідності або смерті медика від COVID-19
Для отримання одноразової страхової допомоги за Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб»медичні працівники, яким буде встановлено інвалідність внаслідок захворювання на COVID-19, а також члени родини, батьки та утриманці в разі смерті медичного працівника мають подати до робочого органу Фонду соціального страхування України відповідну заяву. Форми заяв про призначення страхових виплат затверджено наказом виконавчої дирекції Фонду.
У разі смерті медичного працівника від COVID-19 внаслідок виконання професійних обов’язків, відповідно до рішення Уряду за кошти державного бюджету ФССУ здійснить виплату одноразової допомоги у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, що становить 1,576 млн гривень. Зазначені кошти будуть пропорційно розподілені між членами сім’ї, батьками і утриманцями.
Родичі та утриманці померлого через коронавірусну інфекцію медичного працівника мають подати заяву до робочого органу Фонду за місцем проживання медика на момент смерті. У заяві необхідно вказати власні персональні дані, інформацію щодо всіх членів родини, утриманців і батьків померлого, про яких відомо заявнику, та особовий рахунок в банку, на який необхідно здійснити виплату.
До заяви додаються копії паспорта, ідентифікаційного коду заявника, а також копії документів, що підтверджують право на одноразову допомогу (свідоцтво про шлюб у разі виплати допомоги чоловіку/дружині медика, свідоцтво про народження медика в разі виплати батькам тощо), примірник акту розслідування гострого професійного захворювання медичного працівника та ін.
У випадку встановлення медичному працівнику інвалідності протягом одного календарного року після захворювання на COVID-19 внаслідок виконання професійних обов’язків, медик має подати заяву до робочого органу Фонду за місцем свого проживання. Залежно від встановленої групи інвалідності виплати складуть від 630,6 тис. грн (ІІІ група інвалідності), до 735,7 тис. грн (ІІ група) і 840,8 тис. грн (І група).
До заяви додаються копії паспорта та ідентифікаційного коду, висновок МСЕК про групу інвалідності та ступінь втрати працездатності, примірник акта розслідування гострого професійного захворювання та ін.
Виплата одноразової допомоги здійснюється Фондом соціального страхування України за кошти державного бюджету упродовж місяця з моменту прийняття заяви.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України






Додаток до листа від 16.06.2020 №01-04-1186/12
Фонд прийняв до оплати лікарняні через ізоляцію від COVID-19 на 1,5 млн грн
Станом на 15 червня до Фонду соціального страхування України подали заяви-розрахунки для фінансування листків непрацездатності, виданих у зв’язку з ізоляцією від COVID-19, на суму 1,45 млн гривень.
Загалом Фонд прийняв до оплати 1 245 лікарняних листків, які були видані застрахованим особам у випадку самоізоляції під медичним наглядом або в разі перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
Допомога по тимчасовій втраті працездатності, яка викликана ізоляцією від коронавірусної хвороби, надається Фондом на підставі виданого у встановленому порядку лікарняного листка із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11».
Для відкриття листка непрацездатності застрахована особа, яка має покази до самоізоляції, має звернутись до свого сімейного лікаря у телефонному режимі. На сьогодні врегульована можливість відкриття листків непрацездатності дистанційно, тож працівник не має потреби йти до лікарні. Також за допомогою засобів електронного зв’язку або безконтактно роботодавець може подати заяву-розрахунок, за якою Фонд здійснює фінансування.
Нагадаємо, усі застраховані особи мають право на компенсацію від Фонду соціального страхування України втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19. Виплата такої допомоги здійснюється на підставі відповідного листка непрацездатності, її розмір становить 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу.
Водночас, для медичних працівників ФССУ компенсує втрачений за час ізоляції від COVID-19 заробіток у розмірі 100% середнього доходу.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України







Додаток до листа від 16.06.2020 №01-04-1186/12
Фонд прийняв до оплати лікарняні через ізоляцію від COVID-19 на 1,5 млн грн
Станом на 15 червня до Фонду соціального страхування України подали заяви-розрахунки для фінансування листків непрацездатності, виданих у зв’язку з ізоляцією від COVID-19, на суму 1,45 млн гривень.
Загалом Фонд прийняв до оплати 1 245 лікарняних листків, які були видані застрахованим особам у випадку самоізоляції під медичним наглядом або в разі перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
Допомога по тимчасовій втраті працездатності, яка викликана ізоляцією від коронавірусної хвороби, надається Фондом на підставі виданого у встановленому порядку лікарняного листка із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11».
Для відкриття листка непрацездатності застрахована особа, яка має покази до самоізоляції, має звернутись до свого сімейного лікаря у телефонному режимі. На сьогодні врегульована можливість відкриття листків непрацездатності дистанційно, тож працівник не має потреби йти до лікарні. Також за допомогою засобів електронного зв’язку або безконтактно роботодавець може подати заяву-розрахунок, за якою Фонд здійснює фінансування.
Нагадаємо, усі застраховані особи мають право на компенсацію від Фонду соціального страхування України втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19. Виплата такої допомоги здійснюється на підставі відповідного листка непрацездатності, її розмір становить 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу.
Водночас, для медичних працівників ФССУ компенсує втрачений за час ізоляції від COVID-19 заробіток у розмірі 100% середнього доходу.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України






Додаток до листа від 15.06.2020 №01-04-1180/12
Правління схвалило зміни до річного бюджету Фонду


Сьогодні, 12 червня, під головуванням голови правління Фонду соціального страхування України, першого заступника Міністра соціальної політики Євгена Котика відбулось екстрене засідання правління. Захід пройшов у форматі відеоконференції.
Правління Фонду прийняло зміни до бюджету ФССУ на 2020 рік з метою уточнення планових показників дохідної та видаткової частин бюджету, зокрема, в частині виділення Фонду фінансової допомоги.
Це дозволить надати ФССУ 2 278,8 млн гривень фінансової допомоги з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, з них:
• 1 807,7 млн грн виділені Фонду на поворотній основі для забезпечення безперебійних виплат матеріального забезпечення застрахованим особам в умовах карантину;
• 471,1 млн грн – на безповоротній основі для виплати одноразових допомог членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які померли від коронавірусної інфекції, а також на компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19.
Також під час засідання було оновлено Порядок складання та виконання бюджету Фонду і Коди економічної класифікації видатків бюджету. Зазначені зміни мають технічний характер і затверджені для врегулювання надання Фонду фінансової допомоги.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України







Додаток до листа від 15.06.2020 №01-04-1180/12
Правління схвалило зміни до річного бюджету Фонду


Сьогодні, 12 червня, під головуванням голови правління Фонду соціального страхування України, першого заступника Міністра соціальної політики Євгена Котика відбулось екстрене засідання правління. Захід пройшов у форматі відеоконференції.
Правління Фонду прийняло зміни до бюджету ФССУ на 2020 рік з метою уточнення планових показників дохідної та видаткової частин бюджету, зокрема, в частині виділення Фонду фінансової допомоги.
Це дозволить надати ФССУ 2 278,8 млн гривень фінансової допомоги з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, з них:
• 1 807,7 млн грн виділені Фонду на поворотній основі для забезпечення безперебійних виплат матеріального забезпечення застрахованим особам в умовах карантину;
• 471,1 млн грн – на безповоротній основі для виплати одноразових допомог членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які померли від коронавірусної інфекції, а також на компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19.
Також під час засідання було оновлено Порядок складання та виконання бюджету Фонду і Коди економічної класифікації видатків бюджету. Зазначені зміни мають технічний характер і затверджені для врегулювання надання Фонду фінансової допомоги.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України



Додаток до листа від 10.06.2020 №01-04-1152/12

    Роз’яснення щодо коректного внесення даних листків непрацездатності до заяви-розрахунку
При оформленні заяви-розрахунку, за якою Фонд соціального страхування України фінансує лікарняні, роботодавці мають вказувати ті листки непрацездатності, на підставі яких необхідно здійснити виплату матеріального забезпечення. Включення до заяви-розрахунку лише первинного лікарняного листка без зазначення листків непрацездатності, які були видані як продовження первинного, та за якими призначено допомогу від Фонду, є порушенням порядку використання страхових коштів.
    Допомога по тимчасовій непрацездатності призначається на підставі лікарняного листка та фінансується Фондом після отримання від страхувальника (роботодавця) відповідної заяви-розрахунку.
При цьому, кожен листок непрацездатності вважається окремою підставою для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності незалежно від того, є він первинним, чи виданим як продовження первинного. Отже, під час оформлення заяви-розрахунку страхувальник має вносити дані по кожному з листків непрацездатності застрахованої особи, які підтверджують страховий випадок, в окремі рядки.
    Подання до Фонду заяви-розрахунку, у якій зазначено одним записом дані про серію та номер первинного листка непрацездатності застрахованої особи, а кількість днів тимчасової непрацездатності, що підлягали оплаті, та сума матеріального забезпечення – за весь період непрацездатності застрахованої особи (згідно з первинним листком непрацездатності та відповідно до листків непрацездатності, які були видані, як продовження первинного), є порушенням порядку використання страхових коштів. Суми страхових коштів, які отримані та використані страхувальником на підставі таких даних заяви-розрахунку, вважаються неправомірно витраченими та підлягають поверненню до Фондуіз застосуванням фінансових санкцій.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України




Додаток до листа від 10.06.2020 №01-04-1152/12



    Роз’яснення щодо коректного внесення даних листків непрацездатності до заяви-розрахунку
При оформленні заяви-розрахунку, за якою Фонд соціального страхування України фінансує лікарняні, роботодавці мають вказувати ті листки непрацездатності, на підставі яких необхідно здійснити виплату матеріального забезпечення. Включення до заяви-розрахунку лише первинного лікарняного листка без зазначення листків непрацездатності, які були видані як продовження первинного, та за якими призначено допомогу від Фонду, є порушенням порядку використання страхових коштів.
    Допомога по тимчасовій непрацездатності призначається на підставі лікарняного листка та фінансується Фондом після отримання від страхувальника (роботодавця) відповідної заяви-розрахунку.
При цьому, кожен листок непрацездатності вважається окремою підставою для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності незалежно від того, є він первинним, чи виданим як продовження первинного. Отже, під час оформлення заяви-розрахунку страхувальник має вносити дані по кожному з листків непрацездатності застрахованої особи, які підтверджують страховий випадок, в окремі рядки.
    Подання до Фонду заяви-розрахунку, у якій зазначено одним записом дані про серію та номер первинного листка непрацездатності застрахованої особи, а кількість днів тимчасової непрацездатності, що підлягали оплаті, та сума матеріального забезпечення – за весь період непрацездатності застрахованої особи (згідно з первинним листком непрацездатності та відповідно до листків непрацездатності, які були видані, як продовження первинного), є порушенням порядку використання страхових коштів. Суми страхових коштів, які отримані та використані страхувальником на підставі таких даних заяви-розрахунку, вважаються неправомірно витраченими та підлягають поверненню до Фондуіз застосуванням фінансових санкцій.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України




Роз’яснення щодо отримання компенсації втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19

    Фонд соціального страхування України опікується понад 12 мільйонами працюючих українців.
Як отримати від ФССУ компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19?
  ● У період карантину крім звичних виплат Фонд соціального страхування України надає допомогу за додатковими страховими випадками – зокрема, у разі ізоляції від COVID-19.
    ● Право на отримання цієї виплати мають усі застраховані особи, тобто кожен працевлаштований.
  ● Така допомога фінансується Фондом у разі самоізоляції під медичним наглядом або перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
    ● Виключною підставою для її нарахування є виданий у встановленому порядку лікарняний листок із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19–11».
    ● Видача відповідних лікарняних на сьогодні врегульована, МОЗ України спільно із ФССУ проведено селекторну нараду з департаментами (управліннями) охорони здоров’я обласних (міських) держадміністрацій щодо оформлення таких документів.
   ● Крім того, МОЗ рекомендувало закладам охорони здоров’я здійснити заміну попередньо виданих у зв’язку із самоізоляцією довідок на листки непрацездатності.
   ● Строк видачі таких листків непрацездатності відповідно до діючих нормативно-правових актів і галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я складає 14 днів. Як і в загальних випадках, лікарняний спочатку видається на п’ять днів з наступним продовженням.
   ● Щоб отримати від Фонду допомогу, необхідно передати отриманий листок непрацездатності із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19–11» своєму роботодавцю.
    ● У свою чергу роботодавець на підставі отриманого від працівника лікарняного листка оформлює заяву-розрахунок, у якій вказує причину непрацездатності – 11, тобто ізоляція від COVID-19, та передає її до Фонду на фінансування. Зробити це можна дистанційно. Докладніше про прийом заяв-розрахунків у період карантину: https://t.me/socialfund/322.
    ● Розмір допомоги від Фонду за такими лікарняними листками складає 50% середньої заробітної плати та не залежить від тривалості страхового стажу працівника. ФССУ здійснює фінансування, починаючи з шостого дня, перші п’ять днів оплачуються роботодавцем.
    ● Однак, для медичних працівників компенсація втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19 здійснюється Фондом у розмірі 100% середнього доходу і також не залежить від тривалості страхового стажу.
   ● Після того, як роботодавець передасть заяву-розрахунок до Фонду, слідкувати за станом фінансування можна на телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund. Як дізнатись дату виплати свого лікарняного: https://t.me/socialfund/348.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України






Фонд направив 866 млн грн на підвищені щомісячні страхові виплати за квітень
        Фонд соціального страхування України профінансував надання щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей за квітень 2020 року у повному обсязі.
        Виплати отримали 205,4 тис. осіб, з яких потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або профзахворювань 195,7 тис. осіб, а також осіб, які мають право на виплати в разі смерті потерпілого – понад 9,7 тисяч.
    Загальна сума нарахувань Фонду за цим напрямом за квітень склала 865,8 млн гривень, зазначені виплати було профінансовано у збільшеному розмірі відповідно до проведеного перерахунку на коефіцієнт 1,11.
        Нагадаємо, розмір щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей відповідно до рішення Уряду було збільшено на 11% з 01 березня 2020 року.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України





Роз’яснення щодо отримання компенсації втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19


    Заяви-розрахунки за лікарняними через ізоляцію від COVID-19 подаються окремо
Для отримання фінансування від Фонду соціального страхування України допомог за лікарняними листками, виданими у зв’язку з ізоляцією від COVID-19, страхувальники (роботодавці) мають формувати окремі заяви-розрахунки, до яких не включаються лікарняні з інших причин непрацездатності.
    Так, у разі подання працівниками лікарняних листків із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19 – 11», на їх підставі формується окрема заява-розрахунок, до якої необхідно включати лише зазначені листки непрацездатності.
    При формуванні такої заяви-розрахунку роботодавець у Додатку 1.1 у колонці 10 вказує причину непрацездатності – 11, тобто ізоляція від COVID-19.
    За лікарняними листками, виданими з інших причин, формується заява-розрахунок на загальних підставах.
Нагадаємо, усі застраховані особи мають право на компенсацію від Фонду соціального страхування України втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19. Виплата такої допомоги здійснюється на підставі відповідного листка непрацездатності, її розмір становить 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу.
    Водночас, для медичних працівників ФССУ компенсує втрачений за час ізоляції від COVID-19 заробіток у розмірі 100% середнього доходу.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


У квітні Фонд прийняв до оплати 1,3 млн днів декретних


Видатки Фонду соціального страхування України за допомогами по вагітності та пологах у квітні зросли на 9,9% – упродовж минулого місяця на оплату прийнято заяви-розрахунки для фінансування декретних на суму 386,7 млн грн проти 352 млн грн у квітні 2019 року.
Загалом виплати нараховано для 11,1 тисяч працюючих жінок за 1,3 млн днів перебування у декретних відпустках.
Середньоденний розмір допомоги по вагітності та пологах у квітні склав 288,3 гривень.
У загальних випадках тривалість відпусти по вагітності та пологах, за кожен день якої Фонд компенсує втрачений заробіток, складає 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів). А в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді, додатково до основного видається листок непрацездатності тривалістю 14 днів, який також підлягає оплаті за кошти ФССУ. Тривалість листка непрацездатностіу зв’язку із вагітністю та пологами для жінок, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить 180 календарних днів.


Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Видатки за лікарняними зросли на 42 млн гривень за підсумками квітня
Упродовж квітня 2020 року Фонд соціального страхування України прийняв до оплати заяви-розрахунки для надання допомог з тимчасової втрати працездатності на суму 883,2 млн гривень. Це на 5%, або 42 млн гривень більше, ніж у квітні 2019 року.
У минулому місяці за компенсацією втраченого заробітку за лікарняними листками звернулись 198 тисяч застрахованих, тобто офіційно працевлаштованих осіб. Загалом вони провели на лікарняному 2,7 млн днів.
Середньоденний розмір допомоги від ФССУ за цей період склав 332,6 гривень.
До статистичних даних включені листки непрацездатності, за якими роботодавці подали відповідні заяви-розрахунки до Фонду соціального страхування України упродовж квітня цього року.
Фондом забезпечено можливість відслідковувати стан оплати лікарняних листків онлайн на телеграм-каналі ФССУ: t.me/socialfund, де в оперативному режимі оновлюється інформація щодо сум і дат фінансування. Для цього застраховані особи мають дізнатись дату подачі їх роботодавцем заяви-розрахунку за їх листком непрацездатності – це можна зробити безпосередньо на підприємстві, або у територіальному відділені Фонду.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


Фонд компенсує 50% втраченого заробітку за лікарняними через ізоляцію від COVID-19

Перелік причин тимчасової непрацездатності, за якими Фонд соціального страхування України здійснює фінансування допомог, доповнено ізоляцією від COVID-19.
За відповідними лікарняними листками Фонд здійснить компенсацію 50% втраченого заробітку незалежно від тривалості страхового стажу, починаючи з шостого дня непрацездатності (перші 5 днів фінансує роботодавець).
Право на таку допомогу від ФССУ мають застраховані особи за період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
Видача лікарняних листків, які є виключною підставою для нарахування зазначених виплат від Фонду, на сьогодні унормована. МОЗ України спільно із ФССУ проведено селекторну нараду з департаментами (управліннями) охорони здоров’я обласних (міських) держадміністрацій щодо оформлення таких документів.
Для фінансування допомоги, на підставі отриманого від працівника лікарняного листка із зазначенням причини непрацездатності «ізоляція від COVID-19–11» роботодавець оформлює заяву-розрахунок, у якій вказує причину непрацездатності – 11, тобто ізоляція від COVID-19.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України


 Лікарняні та декретні від Фонду отримали понад 800 тис. осіб

За підсумками першого кварталу 2020 року Фонд соціального страхування України направив на виплату матеріального забезпечення понад 3,8 млрд гривень, допомоги отримали 806 тисяч застрахованих осіб.
Зокрема, ФССУ профінансував за заявами-розрахунками, поданими роботодавцями в січні–березні:
● допомоги по тимчасовій втраті працездатності (оплата за лікарняними) для 758,3 тис. застрахованих осіб на суму майже 2,7 млрд гривень;
● допомоги по вагітності та пологах для 39,7 тис. жінок на суму понад 1,1 млрд гривень;
● допомоги на поховання за 2,6 тисячами випадків на суму 11 млн гривень.
Право на допомогу по тимчасовій непрацездатності (компенсація втраченого заробітку за лікарняними листками), допомогу по вагітності та пологах виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом. Підставою для призначення є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом – копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
 
Фонд продовжить оплачувати лікарняні на випадок хвороби, травми, самоізоляції від COVID-19 тощо – як до, так і після 30 червня
У зв’язку із чисельними публікаціями в ЗМІ щодо змін у законодавстві з 30 червня 2021 року, відповідно до яких в Україні будуть оплачуватись лише лікарняні, видані на час проходження реабілітаційного лікування, повідомляємо.
Законом України "Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я", норми якого набувають чинності 30.06.2021, серед іншого, було внесено зміни до статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Так, у новій редакції закону було передбачено надання допомоги по тимчасовій непрацездатності на період реабілітаційного лікування, у той час як звичайні захворювання та травми – виключені з підстав для надання допомоги за лікарняними.
Від початку у наших коментарях на запити засобів масової інформації, застрахованих осіб, лікарів і роботодавців ми звертали увагу – внесені зміни мали на меті розширення страхових випадків періодом реабілітаційного лікування. Крім того, не було внесено змін до частини другої статті 22 базового Закону, у якому також йде мова про надання допомог по тимчасовій втраті працездатності в разі хвороб і травм.
Наразі відповідні законопроекти, які усувають зазначену помилку, вже зареєстровані і проходять стадію погодження. Фонд соціального страхування України продовжить забезпечувати страховий захист на випадок хвороби, травми, самоізоляції від COVID-19 тощо – як до, так і після 30 червня.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 
У 2021 році Фонд втратить 746 млн грн доходів через звільнення окремих підприємців від сплати ЄСВ

За розрахунками у 2021 році Фонд соціального страхування України прогнозно недоотримає 745,8 млн гривень частки єдиного внеску через зміни до законодавства щодо звільнення окремих категорій страхувальників від сплати ЄСВ.
Надходження в розмірі 9,5727% від єдиного внеску є основним джерелом доходів ФССУ та направляються на фінансування матеріального забезпечення, зокрема лікарняних і декретних допомог, страхових виплат і медико-соціальних послуг, для понад 12 млн застрахованих осіб і 200 тисяч потерпілих на виробництві та їх родин.
● Так, у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (щодо усунення дискримінації за колом платників)» від 13.05.2020 № 592-ІХ від сплати ЄСВ за себе були звільнені окремі категорії фізичних осіб-підприємців, самозайнятих та членів фермерських господарств.
Зокрема, ці категорії осіб звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо за основним місцем роботи єдиний внесок за них було сплачено роботодавцем; самозайняті особи звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони провадять незалежну профдіяльність як ФОП; якщо зазначені категорії осіб отримують пенсію за віком або за вислугу років, мають інвалідність, досягли пенсійного віку та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу.
За розрахунками Міністерства фінансів України, втрати дохідної частини бюджету ФССУ через зазначені зміни у 2021 році складуть 636,8 млн гривень.
● Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 04.12.2020 № 1072-ІХ, від нарахування і сплати ЄСВ звільненні ФОП, які обрати спрощену систему оподаткування та належать до першої групи платників єдиного податку.
За орієнтовними розрахунками сума втрат доходів Фонду у зв’язку із прийняттям зазначеного закону складе близько 109 млн гривень.
Фонд соціального страхування робить все можливе, аби фінансування допомог за лікарняними листками здійснювалось вчасно. Однак через недоотримання доходів від ЄСВ і суттєве зростання видатків за лікарняними через пандемію коронавірусу наявна затримка в строках фінансування матеріального забезпечення.
Зокрема, у грудні 2020 року Фонд прийняв на фінансування лікарняні на 2,4 млрд грн, у той час як у грудні 2019-го – на 0,9 млрд грн. Саме у зазначеному місяці сформувалась основна частина заборгованості, адже Фондом було виплачено працюючим українцям на 1,5 млрд гривень допомог по тимчасовій непрацездатності більше, ніж за той же місяць 2019 року.
Крім того, упродовж І кварталу 2021 року потреба у видатках Фонду щомісяця перевищувала надходження від частки ЄСВ за відповідний період. Так, у березні цього року потреба у видатках Фонду без врахування заборгованості на початок місяця склала 2,78 млрд гривень, у той час як надходження від частки ЄСВ за той же місяць складають менш ніж 2,42 млрд гривень.
Нагадаємо, з метою забезпечення фінансової прозорості ФССУ здійснює щоденне інформування щодо обсягів видатків. Слідкувати за станом фінансування застраховані особи можуть у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_оперативно.
 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 
Потреба у видатках за лікарняними і страховими виплатами перевищує доходи від частки ЄСВ

Упродовж першого кварталу 2021 року потреба у видатках за лікарняними листками та на страхові виплати потерпілим на виробництві і їх родинам щомісяця перевищувала обсяг надходжень від частки ЄСВ до бюджету Фонду соціального страхування України.
● Так, у січні на рахунок Фонду надійшло 2,058 млрд грн частки ЄСВ, що на 0,624 млрд грн менше, ніж потреба у фінансуванні лікарняних, декретних і страхових виплат за той же місяць. Або на 0,758 млрд грн менше, ніж загальна потреба у видатках (включаючи десятки видів медичних і соціальних послуг, реабілітаційне лікування працюючих, адмінвидатки тощо), без врахування заборгованості на початок місяця.
● У лютому на рахунок Фонду надійшло 2,38 млрд грн частки ЄСВ, що на 0,119 млрд грн менше, ніж потреба у фінансуванні лікарняних, декретних і страхових виплат за той же місяць. Або на 0,291 млрд грн менше, ніж загальна потреба у видатках без врахування заборгованості на початок місяця.
● У березні на рахунок Фонду надійшло 2,416 млрд грн частки ЄСВ, що на 0,178 млрд грн менше, ніж потреба у фінансуванні лікарняних, декретних і страхових виплат за той же місяць. Або на 0,367 млрд грн менше, ніж загальна потреба у видатках без врахування заборгованості на початок місяця.
Система загальнообов’язкового державного соціального страхування має солідарний принцип – щомісяця кожна застрахована особа сплачує, або за неї сплачується роботодавцем єдиний внесок (ЄСВ). Обсяг єдиного внеску розподіляється між Фондом соціального страхування України, Пенсійним фондом і Фондом соцстрахування на випадок безробіття відповідно до визначених Урядом пропорцій. Так, до бюджету ФССУ сплачується частка ЄСВ у розмірі 9,5727% від загального обсягу сплаченого єдиного внеску. Сплачені страхувальниками та застрахованими особами кошти єдиного внеску дозволяють компенсувати втрачений заробіток за час хвороби або травми, виплатити декретні допомоги, гарантувати медичний і соціальний захист у разі нещасного випадку на виробництві або профзахворювання тощо для тих застрахованих осіб, з якими стався страховий випадок.
Попри системне зменшення упродовж декількох років частки ЄСВ, яка направляється до бюджету ФССУ, загалом майже на 5%, Фонд у повному обсязі забезпечує страховий захист понад 12 млн застрахованих осіб і понад 200 тисяч потерпілих та їх родин.
Однак, у зв’язку з тим, що темпи росту видатків, зокрема на матеріальне забезпечення, значно перевищують темпи росту надходжень внесків страхувальників, виникають затримки в строках фінансування лікарняних.
Так, у грудні 2020 року Фонд прийняв на фінансування лікарняні на 2,4 млрд грн – за заявами-розрахунками, отриманими в зазначеному місяці, було виплачено працюючим українцям на 1,5 млрд гривень допомог по тимчасовій непрацездатності більше, ніж за той же місяць 2019 року.
Зростання сум допомог за лікарняними листками відносно того ж періоду попереднього року спостерігається також упродовж І кварталу 2021 року. Зокрема, упродовж лютого Фонд прийняв на фінансування листки непрацездатності, видані у зв’язку з хворобою (у тому числі на COVID-19), травмою, самоізоляцією або доглядом за хворою дитиною на суму 1,27 млрд гривень проти 0,92 млрд гривень у лютому 2020 року. Зростання видатків склало 38,3%.
Фонд соціального страхування України робить все можливе, аби фінансування допомог за лікарняними листками, по вагітності та пологах, на поховання, страхових виплат потерпілим на виробництві та медико-соціальних послуг здійснювалось вчасно.
Ми щоденно звітуємось про обсяг видатків, аби забезпечити прозорість в діяльності та надати застрахованим особам можливість в онлайн-режимі відслідковувати стан фінансування. Інформація оперативно оновлюється у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund за тегами #фінансування_оперативно та #фінансування_страхувальників.

 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 
Видатки Фонду за лікарняними зросли на 51,8% за підсумками І кварталу

За оперативними підсумками упродовж січня–березня 2021 року до Фонду соціального страхування України роботодавці подали заяви-розрахунки на фінансування допомог по тимчасовій втраті працездатності на суму понад 4 млрд гривень. Це на 1,4 млрд грн, або 51,8% більше, ніж за І квартал 2020 року.
Загалом у І кварталі цього року ФССУ прийняв на фінансування понад 1,2 млн листків непрацездатності, які були видані в разі травми, хвороби, у тому числі на COVID-19, самоізоляції або догляду за хворими дітьми чи родичами. Порівняно з тим же періодом минулого року кількість поданих на оплату лікарняних зросла на 200 тисяч або 20%.
Нагадаємо, упродовж першого кварталу 2021 року потреба у видатках за лікарняними листками та на страхові виплати потерпілим на виробництві і їх родинам щомісяця перевищувала обсяг надходжень від частки ЄСВ до бюджету Фонду соціального страхування України. Так, у січні на рахунок Фонду надійшло 2,058 млрд грн частки ЄСВ, що на 0,624 млрд грн менше, ніж потреба у фінансуванні лікарняних, декретних і страхових виплат за той же місяць. Або на 0,758 млрд грн менше, ніж загальна потреба у видатках без врахування заборгованості на початок місяця.
Застраховані особи можуть слідкувати за станом фінансування матеріального забезпечення онлайн у телеграм-каналі ФССУ https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_оперативно.
Аби дізнатись дату фінансування лікарняного, працівники мають знати точну дату подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату їм допомоги. Саме від зазначеної дати залежить дата перерахування коштів. Дізнатись, коли було подано заяву-розрахунок, можна в бухгалтерії роботодавця або у відділенні Фонду за місцем його реєстрації, назвавши свій ідентифікаційний код. Контакти управлінь ФССУ у розрізі регіонів: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/968493
Зверніть увагу! Після того, як у звітності за тегом #фінансування_оперативно буде профінансовано заяви-розрахунки за певну дату, проходить декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунок роботодавця. Слідкувати за станом безпосереднього перерахування коштів роботодавцю працівники можуть у тому ж телеграм-каналі за тегом #фінансування_страхувальників, інформація оновлюється у розрізі регіонів.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 
Всесвітній день безпеки та охорони праці на робочому місці 2021 – Передбачати, готуватися та реагувати на кризи - ІНВЕСТУЙМО ЗАРАЗ У СТІЙКІ СИСТЕМИ БЗР

Пандемія COVID-19 змусила уряди, роботодавців, робітників та населення в цілому зіткнутися з безпрецедентними проблемами щодо вірусу та багатьох наслідків, які він справив на світ праці. Всесвітній день безпеки та здоров»я на роботі буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем безпеки та здоров»я на роботі (БЗР) для підвищення стійкості для подолання криз зараз і в майбутньому, спираючись на отримані уроки та досвід зі світу праці.

З моменту виникнення глобальної кризи на початку 2020 року, пандемія COVID-19 мала глибокий вплив скрізь. Пандемія охопила майже всі аспекти світу праці, починаючи від ризику передачі вірусу на робочих місцях і закінчуючи ризиками безпеки та гігієни праці, що виникли в результаті заходів щодо пом'якшення поширення вірусу. Перехід до нових форм організації роботи, таких як широка залежність від дистанційної роботи, наприклад, відкрив багато можливостей для робітників, але також створив потенційні ризики щодо безпеки та гігієни праці, зокрема психосоціальні та насильство.

Всесвітній день охорони праці 2021 зосереджений на використанні елементів системи безпеки та гігієни праці, як це визначено в Конвенції про сприяння безпеці та гігієні праці 2006 р. (187). У звіті про Всесвітній день розглядається, як поточна криза демонструє важливість зміцнення цих систем охорони праці, включаючи служби охорони праці, як на національному рівні, так і на рівні підприємств.

МОП скористається цією можливістю для підвищення обізнаності та стимулювання діалогу щодо важливості створення та інвестування в стійкі системи охорони праці, спираючись на регіональні та національні приклади щодо пом'якшення та запобігання розповсюдженню COVID-19 на робочому місці.
 
Інформація МОП

 
Парламент врегулював питання щодо фінансування Фондом лікарняних з 30 червня

Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якими повернула до переліку підстав для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності від Фонду соціального страхування України випадки хвороб і травм.
Відповідний Закон України «"Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо соціального захисту у разі настання тимчасової непрацездатності)» Парламент прийняв 13.04.2021, він вводиться у дію з 30.06.2021.
Нагадаємо, раніше Законом України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я», норми якого набувають чинності 30.06.2021, серед іншого, було внесено зміни до статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Так, у новій редакції закону було передбачено надання допомоги по тимчасовій непрацездатності на період реабілітаційного лікування, у той час як звичайні захворювання та травми – виключені з підстав для надання допомоги за лікарняними.
Фонд соціального страхування України продовжить забезпечувати страховий захист на випадок хвороби, травми, самоізоляції від COVID-19 тощо – як до, так і після 30 червня.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 
У першому кварталі ФССУ прийняв на фінансування декретні на суму 1,17 млрд гривень

За оперативними підсумками І кварталу 2021 року Фонд соціального страхування України прийняв на оплату лікарняні листки, видані у зв’язку із вагітністю та пологами, на суму 1,17 мільярдів гривень. Допомоги нараховано для 36 239 працюючих жінок.
Зазначена допомога надається Фондом соціального страхування України працевлаштованим жінкам у розмірі 100% середнього доходу за весь період перебування у відпустці по вагітності та пологах.
Зверніть увагу, дата фінансування декретної допомоги прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату коштів працівнику. Слідкувати за станом надання матеріального забезпечення застраховані особи можуть онлайн у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund.
Для обчислення розміру допомоги необхідно помножити розмір середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Тривалість страхового стажу при цьому не враховується. Водночас, особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають стаж менше 6 місяців, розмір допомоги розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.
У загальних випадках тривалість такої відпустки складає 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів). Додатково до основного може видаватись листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Такий листок непрацездатності видається в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді. Крім того, жінкам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається з 27 тижнів вагітності терміном 180 календарних днів.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

Щомісячні страхові виплати шахтарям зросли на 591 гривню за підсумками перерахунку

Фонд соціального страхування України щомісяця фінансує страхові виплати, які компенсують частину втраченого доходу відповідно до ступеня втрати працездатності, для 87,4 тисяч потерпілих гірничої галузі та членів їх сімей у разі смерті потерпілих.
За підсумками перерахунку страхових виплат з березня 2021 року середній розмір виплати шахтарям зріс на 591 гривню та склав 6 048,6 грн. Це на 1 668,6 грн більше, ніж середній показник розміру такої виплати для усіх потерпілих.
Нагадаємо, відповідно до рішення Уряду Фонд збільшив розмір щомісячних страхових виплат для потерпілих усіх галузей та членів їх родин на 11%. Перерахунок було здійснено з 01 березня для 200 тисяч осіб, на підвищені страхові виплати за березень направлено 885 млн гривень.
Щомісячна страхова виплата встановлюється потерпілому у разі часткової або повної втрати професійної працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Виплата компенсує втрачений заробіток або його частину відповідно до ступеня втрати працездатності. Також зазначена страхова виплата призначається особам, які мають на це право, у разі смерті потерпілого.
Загалом у разі настання страхового випадку ФССУ гарантує для потерпілих і їх сімей:
1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;
3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижчеоплачувану роботу;
5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;
6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

 
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 

Уряд виділив 400 млн гривень для виплати лікарняних і декретних допомог

Кабінет Міністрів України виділив 400 мільйонів гривень фінансової підтримки для здійснення Фондом соціального страхування України виплат за листками непрацездатності.
Відповідну постанову «Деякі питання виділення коштів для виплати застрахованим особам матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» Уряд затвердив сьогодні, 02 червня.
Після надходження на рахунок Фонду зазначені кошти будуть направлені на виплати допомог по тимчасовій втраті працездатності, а також по вагітності та пологах.
Державна фінансова допомога дозволить скоротити строки фінансування матеріального забезпечення для застрахованих осіб та частково компенсує перевищення обсягів потреби у видатках Фонду над доходами, яке спостерігається у зв’язку із пандемією.
Нагадаємо, за перші чотири місяці 2021 року порівняно з тим же періодом 2020 року кількість прийнятих на оплату лікарняних листків зросла на 29,6%, потреба у видатках за ними – на 60,3%. Так, у січні–квітні Фонд прийняв на фінансування 1 мільйон 642 тисячі 355 листків непрацездатності на загальну суму понад 5,7 мільярда гривень.

 
Застраховані особи можуть відновити здоров’я на базі санаторно-курортних закладів після важкої хвороби, операції чи травми за кошти ФССУ

Реабілітаційне лікування на базі санаторно-курортних закладів дозволяє швидше відновитись після важких захворювань, операцій і травм, а в деяких випадках уберегти від настання первинної інвалідності.
Кожна застрахована (офіційно працевлаштована) особа, яка знаходиться в стаціонарі закладу охорони здоров’я, має можливість пройти курс такого лікування за кошти Фонду соціального страхування України. Пацієнти направляються на реабілітацію після закінчення гострого періоду захворювання та за наявності визначеної медичної потреби.
Отримати консультацію щодо можливості пройти відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів за кошти ФССУ застраховані особи можуть за телефонами: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/975533 (оберіть відділення за територіальною ознакою).
Також до відповідальних осіб за телефонами вище можуть звертатись лікуючі лікарі, чиї пацієнти потребують продовження стаціонарного лікування на базі санаторно-курортних закладів.
Механізм отримання реабілітації за кошти Фонду:
– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, яка має покази для проходження відновного лікування;
– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;
– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;
– застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні;
– на час реабілітації пацієнту продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати працівнику втрачений за час лікування заробіток;
– після проходження реабілітації застрахованою особою підписується акт приймання-передачі наданих послуг.
Фонд соціального страхування України фінансує медичну реабілітацію за такими профілями:
– нейрореабілітація,
– м’язово-скелетна реабілітація,
– кардіо-пульмонарна реабілітація,
– медико-психологічна реабілітація учасників АТО,
– реабілітація після оперативних втручань на органах зору,
– реабілітація при порушенні перебігу вагітності,
– інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах).

 
День лікарняного «найдорожчий» у Києві та «найдешевший» на Чернігівщині

Допомога по тимчасовій втраті працездатності фінансується Фондом соціального страхування України з метою компенсації застрахованим особам втраченого за час лікування, догляду за хворими дітьми або самоізоляції від COVID-19 заробітку. Її розмір залежить від середнього доходу працівника та тривалості його страхового стажу: від 50 % середньої зарплати (стаж до 3 років) і до 100 % (стаж – понад 8 років), а в разі самоізоляції – 50 % доходу незалежно від тривалості стажу.
За підсумками чотирьох місяців 2021 року середньоденний розмір допомог за лікарняними листками зріс на 15,2 % порівняно з тим же періодом 2020 року і склав 368,07 грн у середньому по країні.
При цьому у розрізі регіонів середньоденний розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності коливається від 296,4 грн на Чернігівщині і до 460,3 грн у Києві.
Також один з найменших розмірів середньоденної допомоги за лікарняними в Сумській (300,3 грн), Волинській (302,1 грн), Житомирській (303,1 грн), Тернопільській (305,6 грн) і Кіровоградській (308,2 грн) областях. Один з найвищих – у Київській (384,1 грн), Донецькій (385 грн), Запорізькій (393,8 грн) і Миколаївській (407,7 грн) областях.
Нагадаємо, у зв’язку із пандемією видатки Фонду за лікарняними листками почали суттєво зростати з 2020 року. Зокрема, за підсумками І кварталу 2021 року видатки Фонду за лікарняними зросли на 1,4 млрд грн, або 51,8 % відносно того ж періоду минулого року. Це призвело до перевищення обсягів потреби у видатках Фонду над доходами від частки ЄСВ, з якої складається бюджет ФССУ. Так, у І кварталі на рахунок Фонду надійшло 6,85 млрд грн частки від ЄСВ, потреба у видатках за той же період без врахування заборгованості на початок року склала 8,27 млрд грн, з яких 7,78 млрд грн – видатки на лікарняні, декретні та страхові виплати потерпілим на виробництві.
Зверніть увагу, дата фінансування допомог від Фонду прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату коштів працівнику. Слідкувати за станом надання матеріального забезпечення застраховані особи можуть онлайн у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України