Село належить до Нагірянської сільської ради. Знаходиться в зоні лісостепу, чорноземній смузі. Розташоване в горбистій місцевості, на лівому березі річки Черкаська – притока річки Серет, 12 км. від райцентру. Через село пролягає автошлях «Тернопіль-Чернівці», є залізнична станція. Населення – 2700 осіб.
Коли і у зв’язку з чим виникла назва Нагірянка невідомо. Село згадується вперше у 1785 році.
В селі збереглася пам’ятка архітектури – замок 1630 року, бастіонного типу, перебудований наприкінці 19 ст.
До Нагірянки приєднано село Хом’яківка та хутір Марилівка.
Село Хом’яківка розташоване на західній окраїні Нагірянки, виникло село на початку 18 ст. В 1925 році в селі було створене товариство «Просвіта». З 1961 року офіційна назва перестає вживатись, село стало складовою частиною села Нагірянка.
Хутір Марилівка виник у кінці 19 ст.
В ОУН та УПА перебувало біля 70 осіб. В 1990 році було перезахоронення 7 воїнів УПА, які загинули у бою з НКВД 1945 року на хуторі Пеньки Борщівського району. Командиром боївки був «Жук»-Петрас Є. М., житель села Хом’яківки. 18 вересня 1994 року відбулося освячення могили воїнам УПА, які загинули на хуторі Пеньки, на якому був присутній голова НРУ В’ячеслав Чорновіл.
Понад 190 місцевих жителів брало участь у Великій Вітчизняній війні. 45 з них загинули, або пропали безвісти, 89 удостоєні урядових нагород.
У селі є церква Успіння Пресвятої Богородиці (друга половина 17 ст., реставрована 1989 року), капличка. Святоуспінська церква – архітектурна споруда 17 ст., її перевезли з Карпат в 1672 році. Пам’ятка належить до зразків подільської школи дерев’яної народної архітектури.
Село газифіковане в 1990 році.
На території села споруджено пам’ятник воїнам-визволителям, односельцям, полеглим у Другій Світовій війні (1971), пам’ятник Т. Шевченку (1993), встановлено пам’ятний знак Борцям за волю України (1994).
Діють ЗОШ І-ІІ ступенів, клуб, 2 бібліотеки, торгові заклади, аптеки, ФАП, 2 дошкільних заклади, глобал-косметік «Полєна Україна», Марилівський спиртовий завод, «Райз – Максимко», Ягільницький кінний завод (філія Райзу), в якому функціонує кінна школа, іподром з біговою доріжкою на 1600 м.
Тут народилися член НСПУ поет Роман Вархол, вчений-економіст поет В. Дерій, заслужений лікар України Р.Чортківський, композитор, аранжувальник, колишній музичний керівник уславленої «Смерічки» В. Прокопик, член спілки художників України Я. Прокопик.
Поблизу Нагірянки виявлено археологічні пам’ятки трипільської культури за часів Київської Русі.
Про село згадується в книзі Історично-мемуарний збірник Чортківської округи/О, Соневицька, Б.Стефанович, Р.Дражньовський:Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто,1974.-923с.;Історико-туристичний путівник Чортківщина.-Тернопіль:Астон,2007.-181с.;Земля Тернопільська/ туристичний путівник.-Тернопіль: Джура,2003.-367с.