Про район Символіка


                Прапор Чортківського району
Автори: Любомир Хруставка, Ігор Велиган.
      
    Прапор Чортківського району представляє собою прямокутне полотнище із співвідношенням сторін 2:3, полотнище розділене двома діагоналями на чотири трикутники, з них: - верхній та нижній синього кольору, правий та лівий жовтого кольору. У центрі прапора – герб із золотою облямівкою, увінчаний золотою районною короною з Хрестом ( висота щита дорівнює 1\2 ширини прапора, а разом з короною – 2\3 ширини прапора).
Наявність на прапорі Чортківського району синього та жовтого кольорів, як кольорів державного прапора України, символізують Українську державу, а зображення герба – належність до неї Чортківського району.
Прапор може використовуватись з додатковим горизонтальним кріпленням, як хоругва.




  
          
              
                       Герб Чортківського району
Автор: Богдан Дудяк, співавтор: Андрій Гречило.

    Малий герб Чортківського району – щит вирізаної історичної форми, розділений на три геральдичні фігури:
- у правому золотому полі, яке символізує землі району, три сині перев’язи – три основні ріки, що перетинають територію Чортківського району (Джурин, Серет, Нічлава);
- у лівому пурпуровому полі – Покровська Божа Матір у золотій накидці і синьому платті з піднятими до плечей руками, в долонях вона тримає срібний Омофор, в середині якого - червоний хрест, покриваючи ним жителів краю. Навколо голови – золотий німб. Пресвята Богородиця виступає як любляча Матір. Чортківська земля відома у християнському світі своїми чудотворними іконами Матері Божої Улашківської (ХVІ ст.), Чортківської Матері Божої Розарію (ХVІІ ст.), Угриньської Матері Божої ( ХІХ ст.) . Велика кількість храмів в Чорткові та селах району посвячені Пресвятій Богородиці;
- у верхньому синьому полі – три срібні фортечні вежі, які підкреслюють приналежність району до Тернопільської області, а також відображають місцеві історичні укріплення на шляху ворожих набігів (Чортківський замок, Ягільницький замок та Колиндянський замок – палац).

    Великий герб Чортківського району - щит з гербом району охоплює вінок з зелених гілок дуба, золотих пшеничних колосків, ягід та листків калини, перевитий синьо-жовтою стрічкою. Щит увінчано золотою територіальною короною із зубцями із дубових та кленових листків та хрестом . Стародавній хрест посередині корони – символ християнської віри жителів району; згадка про звитягу українського війська під час визвольних змагань, про історичну Чортківську офензиву та пам’ять про тисячі земляків, полеглих за волю України. Золотий колір символізує такі чесноти: вірність, чистоту, справедливість і милосердя. У великому гербі пшеничні колоски означають розвинуте сільське господарство та символізують багатство, славу, мудрість, добро і красу, дубове листя – місцеві ліси – символ могутності сили та довголіття, червона калина - символ України, символ життя, крові та вогню, нагадує, що в с.Шманьківці Чортківського району народився Степан Чернецький - український поет, автор слів гімну січових стрільців «Червона Калина».