Місцеві ради Пастуше Історична довідка


Обкутане лісами,
Полями, як вінком
Моє село кохане,
Тут мальви під вікном…

Р.Обшарська


Перша згадка про село Пастуше датується 1581 роком. Заснував село польський граф Заславський. Спочатку це був невеличкий фільварок, на якому проживали кілька десятків пастухів, що випасали худобу графа. Звідси і походить назва села – Пастуше.
Кількість дворів 164, населення 0,5 тис. осіб (2010). До 1939 діяли "Просвіта", "Сільський господар" та ін. товариствава.  
  У 1946 році кількість жителів села збільшилась за рахунок депортованих українців з теренів Польщі.
  
До утворення у травні 1991 року Пастушівської сільської ради село належало до Горішньовигнанської сільської ради.
До села приєднано хутори: Добровідка, Липники, вулиця ст.Вигнанка. Розташоване село за 6 км від райцентру. З усіх сторін воно оточене грибними лісами. Пастуше межує з селами: Шманьківці, Горішня Вигнанка, смт.Заводське та селом Заремба Гусятинського району.
У грудні 2000 року з ініціативи сільської ради та активної участі громади села було відкрито станцію «Пастуше» для зупинки потяга «Тернопіль – Івано-Пусте».
  В селі працюють сільська рада, клуб, бібліотека, ФАП. Славиться село родинами Гербутів, Монастирських, Стухляків.
В грудні 2008 році створено дитячий будинок сімейного типу, в якому виховуються п′ятеро дітей, позбавлених батьківського піклування.
З 1994 року силами громади ведеться будівництво церкви Івана Хрестителя, Богослужіння проводяться у тимчасовій капличці.
  Про село згадується в книзі Історично-мемуарний збірник Чортківської округи/О, Соневицька, Б.Стефанович, Р.Дражньовський:Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто,1974.-923с.;Історико-туристичний путівник Чортківщина.-Тернопіль:Астон,2007.-181с.