Місцеві ради Стара Ягільниця Історична довідка

    Село у Чортківському районі. Центр сільради, якій підпорядковано с. Черкавщина. До Старої Ягольниці приєднано хутір Ставки. Розташоване на правому березі р. Черкаська, за 10 км від райцентру, залізничної станції. Кількість дворів 217, населення 0,6 тис. осіб (2010). Перша писемна згадка - 1477. Існує багато різних переказів, оповідей щодо походження назви села.
Перша. У час набігів татар на українські землі в XV ст. їх руйнувань зазнав і Ягільницький дерев'яний замок. Замок було споруджено на пагорбі, що мав трикутну форму. Під час облоги захисники, які зібралися за його стінами, відбивалися стрілами, списами, кидали каміння, а коли бракувало їх, то вони лили на татар зварену киплячу кашу.
Татари перебували в паніці. Відступаючи, вони кричали: "Ягел!", що в перекладі, очевидно, по-їхньому означає "пече".
Після цієї події селище, що виникло під замковою горю, на берегах річки Черкаски, назвали Ягільниця.
Друга. Вона має деякі архівні підтвердження . Назва села Ягільниця походить від прізвища польського короля Казимира Ягеллончика, який у XV ст. йдучи на похід на Молдавію, стояв тут табором. Звідси він посилав своїх послів на переговори з її господарем Петром Мултаном.
Селище, яке пізніше виникло на місці, де стояло військо короля, дістало назву Ягільниця.
Третя. Було це давним - давно, коли наш край потрапив під владу Литовсько - Польської держави.
Не мирився український народ з наступом польських феодалів та литовським пануванням. То тут, то там спалахували народні повстання. Але в цій боротьбі мали місце і спільні дії литовсько-польських народних мас, а відтак українських козаків проти турецько-татарських нападників.
Відбивши ворогів і організувавши захист південних рубежів, поверталися ратні люди додому. Один із шляхів, напевно, проліг вздовж діброви, де зараз військовий аеродром. Тут тягнувся широкий яр,по дну якого текла річка. Ось
цим яром - байраком попід горою, що зветься Манівка, повертались в різний край козаки.
Те місце, де зупинилися вони, називали "Ягель". Багато різних людей осіли на землях нашого краю. Мабуть, сподобалася вона їм своєю красою, та й малозаселена була.
Очевидно, назва села і походить від зупинок, що козаки звали "Ягель».
  На початку ХХ ст.. були створені патріотичні товариства "Просвіта", "Січ", "Сокіл", "Сільський господар", "Рідна школа", кооператива. 
У роки Другої світової війни 12 березня 1944 року німецькі фашисти спалили 120 дворів, вбили 140 мешканців.
Є церква Введення в храм Пресвятої Богородиці (1894, дерев.), капличка з текстом на честь скасування панщини, 2 каплички Божої Матері, капличка-криниця. Споруджено пам'ятники Т. Шевченку (1987), Жертвам лихоліть 20 ст. (1999), могилу вояків УПА (1944), насипано символічну могилу Борцям за волю України (1991).
 Працюють ЗОШ І-ІІ ступ., будинок культури, бібліотека, ФАП, дошкільний заклад, відділення зв'язку, торгові заклади. 
У Старій Ягільниці народився вчений-мовознавець, педагог П. Коструба, історик краєзнавець, публіцист Т. Коструба ; актор, режисер М. Коцюлим, адвокат, хоровий диригент Л. Крушельницькій;. заслужений працівник культури, педагог П. Голінатий, заслужений лікар України С. Грицьків.
 М. Гордій 1999 вид. кн. "Історія села Ягільниця".Видана книга М. Старовського "Славна історія села Стара Ягільниця (минувшина і сьогодення).- Тернопіль : Лілея,2004.-72с.
Про село згадується в книзі Історично-мемуарний збірник Чортківської округи/О, Соневицька, Б.Стефанович, Р.Дражньовський:Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто,1974.-923с.;Історико-туристичний путівник Чортківщина.-Тернопіль:Астон,2007.-181с.
 
ЧЕРКАВЩИНА

- село у Чортківському районі. Підпорядковане Старояпльницькій сільраді. Розташоване на берегах р. Черкаська, за 11 км від райцентру. Кількість дворів 50, населення 0,1 тис. осіб (2010). Перша писемна згадка -1453. Діяли "Просвіта", "Сільський господар", "Рідна школа" та ін. товариства, кооператива. Є церква Покрови Пресвятої Богородиці (1936, перевезена з  Гусятинського району). Діє бібліотека,ФАП, торгові заклади. У Черкавщині народився поет, художник Ю. Назарак.
Про село згадується в книзі Історично-мемуарний збірник Чортківської округи/О, Соневицька, Б.Стефанович, Р.Дражньовський:Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто,1974.-923с.;Історико-туристичний путівник Чортківщина.-Тернопіль:Астон,2007.-181с.