Документи Рішення Рішення VII скликання X сесія (15 березня 2017 року) № 240-241 № 241 Про підтримку звернення депутатів Тернопільської обласної ради щодо заборони будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області

 ЧОРТКІВСЬКА РАЙОННА РАДА
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Сьоме скликання
ДЕСЯТА СЕСІЯ
Р І Ш Е Н Н Я


від 15 березня 2017 року                                                          №241
м. Чортків


Про підтримку звернення депутатів
Тернопільської обласної ради щодо
заборони будівництва каскаду
гідроелектростанцій з водосховищами на
верхньому Дністрі на території
Тернопільської області


Зважаючи на суспільний резонанс щодо ініціативи Кабінету Міністрів України стосовно будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області, загрози, які несе реалізація такого рішення , відсутності правових підстав для будівництва комплексу ГЕС у природному комплексі національного природного парку «Дністровський каньйон», створеного згідно з Указом Президента України від 03 лютого 2010 року № 96/2010, Дністровського регіонального ландшафтного парку, керуючись частиною другою статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи  пропозиції президії районної ради від 15 березня 2017 року, Чортківська районна рада
В И Р І Ш И Л А :

1. Підтримати звернення депутатів Тернопільської обласної ради щодо заборони будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області (текст додається) .
2. Тексти рішення та звернення направити до Президента України Порошенка П.О., Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України для розгляду та вирішення порушеного питання.
3. Звернутися до Народного депутата України Барни О.С. з вимогою безумовного врахування думки виборців щодо заборони будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області та публічного (письмового) висловлення своєї позиції з даного питання.
4. Дане рішення оприлюднити на сайті Чортківської районної ради.

Заступник голови районної ради                                       П.І.Пушкар

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Чортківської
районної ради
15 березня 2017 р. № 241

 
Президенту України
Порошенку П.О.
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

 
Звернення депутатів Тернопільської обласної ради щодо заборони будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області


Тернопільською обласною радою 3 березня 2016 року прийнято рішення №93 «Про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області».
Відповідно до означеного рішення заборонено будівництво каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області, а також передбачено звернутися до Кабінету Міністрів України про відмову від реалізації намірів проектування та будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі.
21 березня 2016 року на адресу Кабінету Міністрів України направлено лист з копією рішення Тернопільської обласної ради від 3 березня 2016 року №93 «Про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області».
Отримання такого листа підтверджується відповіддю Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13 травня 2016 року №03/15-4920.
Незважаючи на наявність рішення Тернопільської обласної ради про заборону будівництва каскаду ГЕС з водосховищами на території Тернопільської області, Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 13 липня 2016 року № 552-р схвалив Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, яка серед іншого передбачає будівництво каскаду гідроелектростанцій з шести ГЕС на річці Дністер у його верхній та середній течії на території Івано-Франківської, Чернівецької та Тернопільської областей.
Плани щодо спорудження каскаду ГЕС на Дністрі загрожують зміною рівня води, затопленням та підтопленням селянських господарств, зменшенням величини туристичних потоків на Дністровському каньйоні, зникненням червонокнижних видів тварин, погіршенням якості питної води та зростанням інших шкідливих впливів, в тому числі і на здоров‘я населення, що проживає на берегах Дністра.
У разі будівництва каскаду ГЕС на Дністрі вочевидь буде знищено природні комплекси національного природного парку «Дністровський каньйон», створеного згідно з Указом Президента України від 03 лютого 2010 року № 96/2010, Дністровського регіонального ландшафтного парку.
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні ради – це органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Таким чином, Тернопільська обласна рада представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області.
Зважаючи на вище наведене, нас дивує абсолютне ігнорування Кабінетом Міністрів України інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, які знайшли своє вираження у рішенні Тернопільської обласної ради від 3 березня 2016 року №93 «Про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Тернопільської області».
Таке ігнорування інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області викликало значний резонанс серед жителів Тернопільської області. На даний час зібрано декілька тисяч підписів громадян, що проживають на березі Дністра, проти будівництва каскаду ГЕС на Дністрі (процес збору підписів триває). Вважаємо, що продовження робіт з проектування будівництва та будівництва каскаду ГЕС на Дністрі призведе до масових громадських протестів та соціальної напруги серед місцевого населення.
Враховуючи означене, пропонуємо внести зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №552 -р «Про схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року» в частині вилучення з Програми положень щодо будівництва каскаду верхньодністровських гідроелектростанцій. Водночас, рекомендуємо кошти згідно з очікуваною вартістю на підготовку техніко-економічного обґрунтування будівництва каскаду ГЕС на Дністрі в розмірі 155 млн. гривень, передбачені вказаним розпорядженням Уряду, спрямувати на соціально-економічний розвиток територій Тернопільської області, де планувалося будівництво.
Також пропонуємо розглянути можливість розвитку сонячної та вітрової енергетики на території Тернопільської області.

 
Прийнято на п’ятій сесії Тернопільської обласної ради
шостого скликання 3 березня 2017 року
м. Тернопіль
(підтримано на позачерговій десятій сесії
Чортківської районної ради сьомого скликання
15 березня 2017 р. м. Чортків)