Місцеві ради Пробіжна Історична довідка


Пробіжна… Старовинне подільське село, в якому проживає 2006 жителів. Розкинулося в мальовничій частині західного Поділля, через яке у прудкий Дністер несе свої води тиха річка Нічлава.  
Розташоване село в південно-східній частині Тернопільської області. Поруч знаходяться такі села як Гадинківці, Товстеньке, Жабинці, Малі Чорнокінці , Швайківці , Колиндяни.
Характер місцевості рівномірний. Річка Нічлава розділяє село на дві частини. В селі є ставок для розведення риби, штучно створений жителями села. Ставок створює гарний мікроклімат в селі, а також його зелені береги служать добрим відпочинком для місцевого населення.
Кліматичні умови в цілому сприятливі для розвитку господарства. Погода мінлива середня температура +19 С, січня -5 С. В цілому клімат помірно-континентальний з теплим дощовим літом та мякою зимою.
Грунти нашого краю родючі. Основі типи грунтів – чорноземи, сірі лісові, лучно- болотні.
Село Пробіжна розташоване за 20 км від районного центру Чортків і до найближчої залізничної станції Гадинківці -7 км.
 На території села Пробіжна знаходиться сільська рада.
Сільський голова-Пазюк Іван Михайлович, секретар-Польова Орися Адамівна.
 Першу письмову згадку про село Пробіжну знаходимо в збірнику документів і матеріалів «Селянський рух на Україні 1569 – 1647 р.р». ( Київ Наукова думка 1993 ). В документі, що датується 1606 р за номером 885 вказується про «втечу 30-ти родин підданих Софії Замєховської з Пробіжної, Грінківці, Тлусте» (справа № 106 , стр. 304- 306). 
  Також про Пробіжну Гусятинського повіту Галичини повідомляється в щоденнику Якова Собєвського за 1621 р. «Історія Хотинського похода Якова Собєського». Тут зокрема говориться: «Післані з-під Хотина Станіслав Жоравинський і Яків Собєський до королевича Владислава. Застали королевича в селі Пробіжна. При цьому були князь Януш Вишневецький, Штефан Консупольський, Олександер Родзивія» - весь цвіт польської еліти.
 Письмові відомості про село часів козацької доби не збереглось окрім окремих переказів, легенд і підземних тунелів в окремих місцях села і земельних насипів, які могли бути місцем сховищ населення села в час татарських наскоків. За переказами між Пробіжною і Гадинківцями в давні часи була насипана козацька могила, що збереглася до нині, на які тепер поставлено монумент Божої Матері. 
У 1785 р. Пробіжна отримала статус містечка в Копичинецькому повіті і перебувала в складі польської держави до першої світової війни. В роки війни було окуповане австрійськими військами і після війни опинилося назад у складі Польщі
 Під час австрійської окупації були створені осередки січових стрільців, які в складі австрійської армії вели боротьбу з російськими військами. Про це свідчить стрілецька могила, в якій захоронено 11 січових стрільців ( прізвищ не встановлено ).Діяли товариства « Просвіта », « Луг», кооператива.
 З вересня 1939 р село в складі РСР. В роки другої світової війни до квітня 1944 р перебувала Пробіжна під окупацією німецьких військ. В цей період діяли підпільні групи ОУН. У після воєнний період в селі була відновлена радянська влада. На території села було створено три колективних господарства: «Червона Зірка», ім. Карла Маркса і «Прапор перемоги», які згодом були об’єднані в одне колективне господарство ім. Карла Маркса.
 До 1959 р Пробіжна згідно тодішнього адміністративного поділу була районним центром, до складу якого входило 13 навколишніх сіл. В районному центрі діяли радянські органи влади: установи, організації, державні і комунальні підприємства, 2 школи, 2 дитячих садки, 2 бібліотеки, лікарня, поліклініка, родильний будинок, аптека, відділення зв’язку, будинок культури, сільський клуб, кінотеатр, торгові підприємства, пекарня, млин, діяли промислові підприємства : МТС та спиртзавод.
 В 2000 році в ніч з 4-го на 5-те липня селом пронісся страшної сили буревій,який знищив покрівлі майже всіх 740 будинків села. Розділив біду і допоміг людям тодішній Президент України Л. Д. Кучма, яікий відвідав с.Пробіжну.
На даний час (2012 рік) в селі діють такі установи:
 -ЗОШ І-ІІІ ступенів;
 -ЗОШ І ступеня;
-музична школа;
 -амбулаторія загальної практики-сімейної медицини та терапевтичне відділення Чортківської центральної комунальної районної лікарні;
-геріатричне відділення;
-дитячий садочок;
 -автозаправка;
-будинок культури;
-бібліотека, при якій за сприяння програми «Бібліоміст» відкрився Інтернет-центр;
-11 приватних магазинів;
-ПП «Герчак»-виробництво хлібобулочних виробів;
-ПП Бала-пункт прийому сировини;
-поштове відділення;
-аптека .
Сьогодні наше село, як і багато років колись, живе і працює, зміцнюючи позиції нашої молодої і незалежної держави.
 В селі Пробіжна народився, теперішній керівник Центру історичної політології Інституту політичних етнонаціональних досліджень І.Ф.Кураса НАНУ професор, доктор історії Юрій Шаповал.
 В Пробіжні жив і працював заслужений працівник культури Петро Головатий.
Пробіжнянка Ковалець Лідія Михайлівна – літературознавець, педагог, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Чернівецького національного університету. Автор понад 100 літературознавчих публікацій.
Кожна людина – це скарб, який необхідно знайти і відкрити. Люди про яких йшлося вище, це – скарб Пробіжни, це її слава, слава нашої України. І тому ця маленька скромна праця, мабуть,буде ще незакінчена, оскільки славу своїх попередників продовжать їхні нащадки, які творитимуть вже новітню історію України…
Така коротка історія рідного краю.