Документи Рішення Рішення VІІІ скликання V сесія І пленарне засідання (29 вересня 2021 року) №87-96 №96 Про звернення депутатів Чортківської районної ради Тернопільської області до Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України та Тернопільської обласної державної адміністрації щодо передачі Бучацького Замку

 ЧОРТКІВСЬКА РАЙОННА РАДА
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
П’ЯТА СЕСІЯ
РІШЕННЯ

від 29 вересня 2021 року                                                                                                                  № 96
м. Чортків
Про звернення депутатів Чортківської
районної ради Тернопільської області до
Кабінету Міністрів України, Міністерства культури
України та Тернопільської обласної державної
адміністрації щодо передачі Бучацького Замку

Розглянувши пропозицію депутата Чортківської районної ради Василя Бабали щодо прийняття на черговій сесії Чортківської районної ради звернення до Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України та Тернопільської обласної державної адміністрації щодо вирішення питання передачі Бучацького Замку до Національного заповідника «Замки Тернопілля», керуючись статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Чортківська районна рада
ВИРІШИЛА:

1. Прийняти звернення депутатів Чортківської районної ради Тернопільської області до Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України та Тернопільської обласної державної адміністрації щодо вирішення питання передачі Бучацького Замку до Національного заповідника «Замки Тернопілля» (додається).

2. Направити дане рішення до Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України та Тернопільської обласної державної адміністрації.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань розвитку освіти, культури, охорони здоров`я та соціальних питань (Роман ЧОРТКІВСЬКИЙ).


Голова районної ради                                                              Марія ЧУПРІЙ
Додаток
до рішення районної ради
від 29 вересня 2021 року № 96
 
Звернення
депутатів Чортківської районної ради Тернопільської області до Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України та Тернопільської обласної державної адміністрації щодо вирішення питання передачі Бучацького Замку до Національного заповідника «Замки Тернопілля»

        Ми, депутати Чортківської районної ради глибоко стурбовані станом пам’ятки архітектури Державного значення - Бучацького замку. На превеликий жаль, через відсутність фінансування з державного бюджету на проведення реставраційних робіт, об’єкт знаходиться в аварійному стані та руйнується. Ця історична перлина, пам'ятка архітектури всеукраїнського значення(охоронний номер: 651Н), розташована на території міста Бучача.
Свого часу Бучацький Замок був грізним укріпленням, що захищало місто від загарбників. Місце для замку було вибране ідеальне для оборони – скеляста височина, схили якої з трьох сторін круто обриваються біля вод невеликого потоку, що впадає в річку Стрипу.
        За твердженнями дослідників - перший дерев'яний замок у Бучачі був зведений у XII столітті шляхтичем Міхалом Абданком. Наступна письмова згадка про замок у Бучачі —1373 рік, коли Бучач належав феодалам Бучацьким. Відомо, що цей форпост було побудовано на місці зруйнованого замку ранішого періоду.
        Замок багато разів руйнувався, потім завжди відбудовувався. Особливо часто проходив процес руйнації та відбудови в XVI ст. через часті татарські, рідше турецькі і молдавські напади.
На початок 17 століття у Бучачі був один із найважливіших замків на Поділлі. Після набуття Бучача у власність (близько 1620 р.) Стефан Потоцький із дружиною Марією Могилянкою сприяли укріпленню замку: було розширено його південну частину, зведено дві великі напівкруглі бастеї зі сходу та заходу (за іншими даними, до південної частини. Завдяки цій перебудові (так зв. «ангульовій») замок став схожим на замки Язловця, Бережан, Теребовлі, Сидорова, які зміцнювались схожим способом.
        Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 24 серпня 1963 р. № 970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР», Бучацький замок занесено до Списку пам’ятників архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави. З 2012 року Бучацька міська рада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України та Тернопільської обласної державної адміністрації з пропозицією вирішити питання про включення Замку XIV-XVI ст. у м.Бучач до Національного заповідника «Замки Тернопілля».
        Станом на 01 серпня 2021 р. замок включено до переліку пам’яток архітектури на території Бучацької міської ради Тернопільської області за охоронним номером 651Н, взято на державний облік та включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Враховуючи вищевикладене, з метою проведення реставрації та ліквідації аварійного стану Бучацького Замку, просимо Вас розглянути можливість передачі Бучацького замку як пам’ятки національного значення до Національного заповідника «Замки Тернопілля».
        Щиро сподіваємося на підтримку і сприяння у розгляді та вирішенні звернення.

 
Прийнято на п’ятій сесії
Чортківської районної ради
VIIІ скликання 29 вересня 2021 року